Artykuł sponsorowany

Czym różni się rozbiórka konstrukcji od wyburzenia?

Czym różni się rozbiórka konstrukcji od wyburzenia?

Jeśli chcesz pozbyć się budynku ze swojej posesji, rozwiązania są dwa – rozbiórka lub wyburzenie. Bardzo często terminy rozbiórka i wyburzenie używane są jako synonimy. Tymczasem chociaż faktycznie efekt tych dwóch prac jest taki sam, ich przebieg już nie. A więc na czym tak w zasadzie polegają obie te prace? Jakie są między nimi różnice i w jakiej sytuacji wybrać rozbiórkę, a w jakiej wyburzenie?

Wyburzenie budynku

Wyburzenie konstrukcji to proces, który zakłada jej całkowite zniszczenie. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego specjalistyczne sprzęty ciężkie. Podstawą jest tutaj koparka, dźwig czy spycharka. Ale równie często można spotkać się z zastosowaniem młotów pneumatycznych, kuli oraz nożyc hydraulicznych. Niekiedy, szczególnie w przypadku budowli o większych rozmiarach, których usunięcie lub rozbiórka byłyby uciążliwe, stosuje się materiały wybuchowe. To jednak metoda dość inwazyjna i nie zawsze jest możliwe jej zastosowanie. Co więcej, wyburzenie budynku często jest rozwiązaniem nieopłacalnym.

Na czym polega rozbiórka konstrukcji?

Natomiast jeśli chodzi o rozbiórkę, jest to sposób pozbywania się budowli znany praktycznie od zawsze. Jeszcze kiedyś, gdy nie było nowoczesnych technologi i sprzętu ciężkiego, był to jedyny sposób na likwidację starego lub niechcianego obiektu. Ale rozbiórka ma jeszcze inną bardzo ważną zaletę. Otóż materiał użyty do wykonania budynku, który zostanie krok po kroku rozmontowany, można ponownie wykorzystać. Jest to szczególnie istotne w przypadku konstrukcji drewnianych, gdzie drewno jako surowiec jest bardzo cenne oraz niezbędne w wielu pracach remontowo-budowlanych. I właśnie dlatego planując rozbiórkę konstrukcji drewnianej najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firma Silvva z Godziszowa Trzeciego nie tylko oferuje szybkie i sprawne wykonanie prac rozbiórkowych, ale też zajmuj się skupem starego drewna.

Kiedy rozbiórka, a kiedy wyburzenie?

W tej kwestii zdecydowanie najlepiej poradzić się specjalistów. Na podstawie specyfiki budynku, jego stanu, a także umiejscowienia i tego, co znajduje się w bliskim sąsiedztwie obiektu, ocenią, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Podstawowym kryterium wpływającym na wybór pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem jest to, czy chcesz odzyskać surowce budowlane. W przypadku wyburzenia wszelkie elementy zostają zniszczone. Dlatego znacznie ekonomiczniejsza niż wyburzenie z pewnością będzie rozbiórka konstrukcji drewnianych. Z kolei jeśli chodzi o budynki murowane, szybszym sposobem może okazać się wyburzenie. Jednak ostateczna decyzja uwarunkowana jest indywidualnymi cechami danej konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz