Materiał Partnera

Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?

Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej?

Różnica pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą wiąże się przede wszystkim z ich funkcją. Odzież robocza służy przede wszystkim zastąpieniu lub osłonięciu przed zabrudzeniem prywatnych ubrań pracownika. Natomiast odzież ochronna ma realny wpływ na jego zdrowie i bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych pracowników. W zależności od potrzeb może ona stanowić uzupełnienie odzieży ochronnej.

Kto organizuje odzież roboczą?

Odzież robocza powinna być dostosowana do danego stanowiska pracy. Za jej organizację odpowiada pracodawca. Wśród swoich zadań ma ona na celu ochronę przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy zmienną temperaturą. Uzupełnieniem odzieży tej bywają także kaski i odpowiednie obuwie.

Czym charakteryzuje się odzież ochronna?

W przypadku odzieży ochronnej - wykorzystywanej w pracy z chemikaliami, będzie to nie tylko materiał, który chroni ciało pracownika przed wpływem działania substancji i gazów, ale też taki, który wpływa na ich neutralizowanie i zmniejsza ich przenoszenie na odzieży własną, podkreśla właściciel sklepu z odzieżą ochronną JJ Shop. Do odzieży ochronnej zalicza się m.in. odzież ostrzegawczą związaną z robotami drogowymi, ale też odporną na wysokie temperatury, chroniącą przed pyłami oraz promieniowaniem.

Nie trzeba wspominać, że w przypadku takich narażeń, elementem ochrony osobistej są np. specjalne gogle chroniące oczy oraz maski, które pomagają chronić górne drogi oddechowe. Bez odzieży ochronnej wykonywanie pewnych obowiązków nie byłoby możliwe, ponieważ wiązałoby się z utratą zdrowia lub życia. Tym, co rozróżnia odzież ochronną od roboczej, jest to, że musi ona mieć odpowiednie atesty.

Dostępność środków ochrony osobistej

Artykuły związane z ochroną osobistą, takie jak kaski, okulary, ale też odzieżą obu rodzajów dostępne są w specjalistycznych sklepach z odzieżą BHP. Precyzyjne warunki, które musi spełnić pracodawca, dostarczając odzież ochronną oraz sam jej szczegółowy opis znajduje się w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Odzież wymagana na danym stanowisku, powinna zostać wydana pracownikowi nieodpłatnie. Jeżeli pracownik jest w posiadaniu wcześniej zakupionej odzieży pracodawca zobowiązany jest do wydania ekwiwalentu o wartości porównywalnej do posiadanych ubrań.

Opracowanie:
Tczew, Wojska Polskiego 15 lok. 1
tel. 601 220 641
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz