Materiał Partnera

Czym różni się kufer motocyklowy od sakwy?

Czym różni się kufer motocyklowy od sakwy?

Każdy miłośnik motocykli prędzej czy później będzie potrzebował więcej miejsca na spakowanie rzeczy, jeśli ma zamiar wyruszyć w dalszą podróż. Oczywiście, nasz pojazd daje możliwość załadowania bagażu, ale znacznie ograniczoną. Na rynku istnieje mnóstwo rozwiązań, które ułatwią nam transport z rzeczami. Jednak najczęściej stosowanym rozwiązaniem są kufry oraz sakwy motocyklowe. Warto zwrócić uwagę na ich różnorodność i wybrać dla siebie odpowiedni wariant.

Czym charakteryzują się kufry motocyklowe?

W sklepie motocyklowym, takim jak Moto Expert, z siedzibą w Płocku, można znaleźć szeroki wybór kufrów aluminiowych oraz z tworzywa sztucznego. Wyróżniamy kufry boczne i centralne. Można zamontować jednocześnie trzy sztuki lub zatrzymać się na jednej. Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli uprawiamy turystykę szosową.

Kufer aluminiowy to konstrukcja przygotowana niemal na każde warunki. Stelaż znajdujący się pod kufrem jest wytrzymały, więc pozwala na podróż po lekkim terenie. Można również w kontrolowany sposób położyć motocykl. Do zalet kufrów aluminiowych należą wodoodporność oraz duża przestrzeń bagażowa. Stanowią także dodatkowe oparcie dla pasażera.

Dla posiadaczy motocykli sportowo-turystycznych szczególnie liczy się się aerodynamika, dlatego najlepszym dla nich wariantem będą kufry plastikowe. Ich kształty często są opływowe, owalne – dopasowane do motocykli klasycznych. Atutem kufrów z tworzywa sztucznego jest niewielka waga, która pozwala na sprawne przeniesienie bagażu np. do hotelu podczas dłuższego postoju.

Dlaczego warto zabrać sakwę motocyklową w podróż?

Sakwy motocyklowe to wygodny element wyposażenia, zazwyczaj składający się z zestawu na prawą i lewą stronę. Bardzo ładnie wyglądają na pojeździe – przypominają torby o różnych rozmiarach. Można wyróżnić sakwy skórzane oraz z tworzyw sztucznych.

Proces montażu bagażu miękkiego jest możliwy dzięki paskom, które znajdują się w zestawie. Aby uniknąć przepalenia materiału przez układ wydechowy, od strony motocykla sakwy są zabezpieczone termicznie, często utwardzane. 

Jednym z największych atutów sakw jest obniżenie środka ciężkości, co znacznie ułatwia manewrowanie motocyklem w trudniejszych warunkach. Torby zabezpieczają również pośrednio pojazd w razie upadku, ponieważ amortyzują wstrząs i rozkładają moc uderzenia. Po takim zdarzeniu, wystarczy poprawić na sakwach paski mocujące, aby móc jechać dalej.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Osoby ceniące kufer z pewnością mają na uwadze bezpieczeństwo sprzętu znajdującego się w środku. Niektórym służy on także w trakcie biwakowania – jako forma siedzenia lub stolika. Wśród miłośników sakw panuje przekonanie, że jest ona zwyczajnie prostsza w obsłudze, lżejsza. Często też motocykliści nie zabierają ze sobą rzeczy, które muszą specjalnie chronić.

Opracowanie:
Włocławek, Kaliska 59
tel. 662 434 246
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz