Artykuł sponsorowany

Czym różni się księgowość pełna od uproszczonej?

Czym różni się księgowość pełna od uproszczonej?

Jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką podjąć muszą osoby zakładające własną działalność, jest wybór formy księgowości. Ustawodawca umożliwia rozliczanie się na zasadach księgowości uproszczonej oraz pełnej. Ale chociaż zdecydowanie dogodniejsza jest pierwsza z opcji, przedsiębiorcy nie zawsze mogą wybrać dowolnie. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na formę księgowości? Czym dokładnie różni się prowadzenie księgowości pełnej od uproszczonej?

Zalety i wady księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczona jak sama nazwa wskazuje, opiera się na uproszczonych zasadach ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych firmy, a jej zakres, w porównaniu do księgowości pełnej, jest ograniczony. Co więcej, księgowość uproszczona umożliwia rozliczanie się z Urzędem Skarbowym na różne sposoby. Przedsiębiorcy w zależności od specyfiki prowadzonej działalności oraz zakresu przychodów, mogą prowadzić księgowość jako:

  • karta podatkowa – polega na ​​płaceniu stałej kwoty podatku, niezależnej od wysokości uzyskiwanych dochodów,

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przedsiębiorca płaci ustaloną stawkę podatku, która uzależniona jest od rodzaju działalności,

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – opiera się na ewidencjonowaniu wszystkich przychodów i wydatków firmy, na podstawie których obliczany jest podatek.

Trzeba jednak pamiętać, że księgowość uproszczona jest przeznaczona jedynie dla określonych podmiotów gospodarczych, które nie przekraczają limitu dochodów. Ponadto nie dostarcza praktycznie żadnych szczegółowych informacji o kondycji finansowej firmy.

Księgowość pełna – charakterystyka

Z kolei księgowość pełna to złożony i skomplikowany system ewidencji niemal wszystkich zdarzeń gospodarczych przedsiębiorstwa. Jego podstawą są księgi rachunkowe, które obejmują księgę główną, księgi pomocnicze czy też wykaz aktywów i pasywów. Ze względu na to, że pełna księgowość jest bardzo rozbudowana oraz wymaga precyzji i specjalistycznej wiedzy, niezbędne jest skorzystanie z usług miejsc takich jak biuro rachunkowe Abacus w Warszawie.

Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są: spółki cywilne, spółki handlowe (osobowe, kapitałowe oraz w organizacji), a także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie jeśli ich przychody za poprzedni rok przekroczyły równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro. Oprócz tego na prowadzenie księgowości w formie ksiąg rachunkowych może zdecydować się każdy podmiot, który chce szczegółowo kontrolować i analizować sytuację finansową firmy.

Opracowanie:
Piaseczno, Hemara 29
tel. 22 649 43 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz