Materiał Partnera

Czym różni się galeria sztuki od muzeum?

Czym różni się galeria sztuki od muzeum?

W Polsce jak grzyby po deszczu pojawiają się galerie sztuki. Jest ich coraz więcej w małych miejscowościach, gdzie przybliżają ich mieszkańcom mało znane rzeźby i obrazy. Czym różnią się od istniejących już od lat w tych miejscach muzeów?

Galeria sztuki czy muzeum?

Chociaż zdarza się, że te dwa określenia są używane zamiennie, galerię sztuki i muzeum dzieli bardzo wiele. Dużo też je łączy, a galeria sztuki może nawet do muzeum przynależeć! Uściślając: muzeum to zazwyczaj instytucja publiczna, przynależna do samorządu lub państwa, rzadziej do organizacji pozarządowej. Jest to wystawa stała, opowiadająca o jakimś okresie historycznym, postaci lub zjawisku (np. muzeum literatury albo broni). Rzadko jest zmieniana, ewentualnie aktualizowana o nowe odkrycia w danym temacie.
Galeria sztuki to zupełne przeciwieństwo muzeum. W większości przypadków jest to inicjatywa prywatna, należąca do miłośników sztuki. Prezentuje wystawy czasowe. Eksponaty są raczej własnością zapraszanych artystów lub kolekcjonerów, chociaż nierzadko odwiedzający mogą je kupić! Są też takie galerie sztuki, jak na przykład Naggar Art w małopolskich Targanicach, gdzie prezentowane są dzieła... właściciela galerii. W tym przypadku jest to pan Jacek Walusiak, który jednocześnie jest twórcą rzeźb, grafik czy rysunków, które są prezentowane odwiedzającym.

Co znajdziemy w galerii sztuki?

W galerii sztuki odwiedzający mogą nacieszyć oko wyjątkowymi eksponatami, które nie zawsze można znaleźć w muzeum. Dla mieszkańców danej miejscowości nie lada gratka, bo wystawa zmienia się przecież co jakiś czas. Może to być zarówno sztuka współczesna, której prezentację poprzedza wernisaż. Na nim zaproszona publiczność może poznać artystę, porozmawiać z nim, a nawet kupić od niego jego dzieła. Następnie wystawa prezentowana jest gościom galerii przez określony czas. W miejscu tym mogą być także prezentowane dzieła sztuki ludowej - rzeźby lokalnych artystów, haft, rękodzieło inspirowane kulturą danego miejsca. Zdarzają się galerie sztuki, w których odwiedzający mogą zobaczyć prywatne kolekcje, na przykład rodzinnych skarbów z okresu II wojny światowej, szczególnych pamiątek z podróży czy zbieranych przez siebie motyli lub starych zabawek. Zawsze jest to coś absolutnie wyjątkowego i możliwego do zobaczenia tylko przez "chwilę". Jeśli galeria sztuki jest elementem muzeum, możemy zazwyczaj znaleźć tam współczesne dzieła rodzimych i zagranicznych artystów, inspirowane historią czy tematem prezentowanym przez instytucję.

Czy warto wybrać się do galerii sztuki?

Jeśli odwiedzamy daną miejscowość i chcemy poznać jej tożsamość czy lokalną kulturę, galeria sztuki powinna być punktem obowiązkowym na naszej turystycznej liście. Niezależnie od tego, czy aktualna wystawa prezentuje sztukę ludową, czy dzieła lokalnych artystów, to co w niej zobaczymy, dużo opowie nam o miejscu, które odwiedzamy. Poszerzenie horyzontów i mile spędzony czas gwarantowane!

Opracowanie:
Targanice bn, DZIAŁKA NR 2340,32 KW77442
tel. 698 574 611
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz