Materiał Partnera

Czym powinny się charakteryzować buty rowerowe?

Czym powinny się charakteryzować buty rowerowe?

Odpowiedni ubiór rowerowy jest niezwykle ważny. Chroni ciało nie tylko podczas upadku, jak kask, ale również w czasie samej jazdy. Dzięki właściwej odzieży nie odczuwamy dyskomfortu, a cała nasza skóra może właściwie oddychać. Jednym z najważniejszych elementów ubioru rowerzysty są buty. Czym powinny się charakteryzować?


Sportowe buty na rower?

Ci, którzy jeżdżą na rowerze jedynie rekreacyjnie, a nie wyczynowo, nie muszą zaopatrywać się w profesjonalne buty, służące jedynie do jazdy na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy decydujemy się pedałować w zwykłym obuwiu sportowym, musi ono być przede wszystkim wygodne. Podczas jazdy trzeba skupić się na drodze i tym, gdzie jedziemy, a nie na niewygodnych butach, w których coś nas obciera lub gniecie. Najlepiej zrezygnować ze sznurówek, a jeśli już się na nie uprzemy, to przyciąć je lub wpuścić w obuwie tak, aby nie wystawały. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie wkręcą się w łańcuch, powodując duży problem i bolesny upadek. Dodatkowo podeszwy nie mogą się ślizgać po pedałach - w takim momencie nogi będą nam z nich spadały, powodując siniaki i otarcia, a co więcej, możemy stracić kontrolę nad rowerem.


Buty rowerowe - najważniejsze cechy

Profesjonalne buty rowerowe to obuwie SPD. Skrót pochodzi od Shimano Pedaling Dynamics, co oznacza jeden z najpopularniejszych mechanizmów zatrzaskowych, który jest używany w tego typu butach. Stosuje się je jedynie w połączeniu z pedałami SPD, do których podczas jazdy mocuje się obuwie. Jest to mechanizm, który ułatwia pedałowanie, a przeznaczony jest głównie dla osób, które trenują wyczynową jazdę na rowerze. Jedna z najważniejszych cech takich butów to gruba podeszwa. Musi ona być odpowiednio przystosowana do silnego nacisku stopy na pedał. Kupując więc buty SPD, na przykład w sklepie Go Ride, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią grubość podeszwy. Kiedy już zdecydujemy się na przymierzenie konkretnej pary butów, muszą one dobrze przylegać do stopy. Powinna być ona odpowiednio ustabilizowana, a co za tym idzie, musimy dobrać właściwy rozmiar. Dobre obuwie rowerowe powinno charakteryzować się nie tylko wygodą, ale również bezpieczeństwem. Musi być też wykonane z materiału, który nie utrudnia skórze oddychania, a wręcz przeciwnie - wspomaga je.


Wybranie odpowiednich butów rowerowych jest bardzo ważne. Szczególnie wtedy, kiedy mamy w planach rozpoczęcie regularnych i naprawdę długich wycieczek. Decydując się na kupno butów do jazdy na rowerze należy pamiętać, aby nie kupować używanych - są one zazwyczaj dostosowane do zupełnie innej budowy stopy, przez co mogą nie wytrzymać obciążeń w czasie naszej jazdy. Najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnych sklepów rowerowych, takich jak chociażby Go Ride. Jest to firma, która posiada swoje dwa salony w Krakowie. Należy pamiętać, że oprócz butów rowerowych trzeba zaopatrzyć się w inne elementy odzieży do jazdy, takie jak koszulka, spodenki, rękawiczki, okulary czy skarpety oraz bluzę na nieco zimniejsze pory roku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz