Materiał Partnera

Czym powinno charakteryzować się drewno na więźbę dachową?

Czym powinno charakteryzować się drewno na więźbę dachową?

Budowa domu jest dużym wyzwaniem. Aby przebiegała bez zakłóceń, dobrze znaleźć solidnego wykonawcę robót budowlanych, który ma bogate doświadczenie, wiedzę i sieć sprawdzonych kontaktów handlowych, dzięki którym ma dostęp do ofert zakupu najwyższej jakości produktów budowlanych, konstrukcyjnych zarówno do stawiania ścian, jak i dachu. Czym powinno charakteryzować się drewno na więźby dachowe?

Oczywiste jest, że powinno to być drzewo najwyższej jakości, odpowiednio spreparowane, przycięte, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Jednak co oznacza pojęcie drewna najwyższej jakości? Nie chodzi przecież o drzewo najdroższe, tylko najlepsze, jakie powinniśmy użyć, chcąc cieszyć się trwałym, pięknym, wytrzymałym dachem.

Jakie drzewo najlepsze jest na konstrukcje dachowe?

Najlepsze na budowę dachu jest drewno konstrukcyjne iglaste z sosny i świerku, niektórzy preferują modrzew, a nawet jodłę. Powinno być ono odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Nie bez znaczenia jest pochodzenie takiego drewna, najlepiej aby posiadało certyfikat, zaświadczenie potwierdzające, że zostało ono pozyskane z legalnych upraw, z tartaków, które stosują nowoczesne metody suszenia i impregnacji. Przykładem takiego miejsca jest Tartak Witas – Krzyżowa.

Jakość, poziom wilgotności i odporność to podstawowe kryteria wyboru

Jeśli szukamy drewna na więźbę dachową, oznacza to, że posiadamy już projekt konstrukcji dachowej a w nim specyfikację materiałową, która określa dokładnie przekrój i długość belek, jakie poszukujemy. Profesjonalny tartak będzie miał możliwość przyjęcia zlecenia na drewno do budowy dachu każdego rodzaju. Będzie to drewno zgodne z projektem, jak również wolne od sęków i pęknięć.

Kolejną ważną sprawą jest zabezpieczenie drewna przed szkodnikami i korozją biologiczną (owadami, grzybami, pleśnią i glonami). Dbające o wysoką jakość sprzedawanego drewna tartaki stosują do impregnacji metodę ciśnieniową lub zanurzeniową, pozwalającą osiągnąć najwyższy poziom zabezpieczenia. Te sposoby impregnacji nie są szybkie, niektóre trwają nawet do kilkunastu dni, biorąc pod uwagę proces suszenia.

Tak przygotowane drewno na więźby dachowe powinno być do czasu montażu właściwie przechowane, czyli:

  • ułożone pod przykryciem z folii paroprzepuszczalnej lub pod zadaszeniem
  • pomiędzy warstwami koniecznie muszą by przekładki, umożliwiające cyrkulację powietrza
  • składowane na terenie odseparowanym od podłoża (nie na ziemi i betonie, trawie itp.)
  • ułożone równo, aby elementy konstrukcyjne nie wypaczały się.

Specjalnym rodzajem materiału na konstrukcję dachu jest tarcica o klasie od C 24 do C 27, najlepiej strugana i suszona komorowo w temperaturze 75⁰ C, co pozwala osiągnąć niski poziom wilgotności (około 12%). Stosowane są one do wykonywania fragmentów konstrukcji o wygiętym kształcie oraz narażonych na warunki atmosferyczne.

Opracowanie:
Krzyżowa, Mostowa 1
tel. 605 176 044
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz