Artykuł sponsorowany

Czym powinno charakteryzować się drewno na opał?

Czym powinno charakteryzować się drewno na opał?

Drewno to znacznie bardziej ekologiczny materiał opałowy, aniżeli wciąż powszechnie stosowany węgiel. Jest także zdecydowanie łatwiej dostępne, a także bardziej przyjazne pod względem cenowym, co w okresie grzewczym staje się często elementem mającym największe znaczenie. Jednak w przypadku tego surowca istotna jest wiedza odnośnie tego, jak osiągnąć jego najwyższą wydajność podczas spalania i od jakich elementów będzie ona zależała. 

Drewno opałowe – które najlepsze?

Wydawać by się mogło, że każdy rodzaj drewna będzie w tym przypadku odpowiedni. Jest to jednak podejście błędne. Okazuje się bowiem, że najlepsze jest drewno pochodzące z drzew liściastych, przede wszystkim ze względu na równomierny proces spalania oraz mniejszą ilość powstającego dymu. W tym przypadku idealnie sprawdzą się takie gatunki jak grab, dąb czy brzoza, które powszechnie występują w naszym kraju.

Wilgotność

Drugim istotnym parametrem jest wilgotność drewna. Aby uzyskać odpowiedni proces spalania, musi być wysuszone, a wartość wilgoci powinna sięgać od około 15 do maksymalnie 20 proc. Świeże drewno może cechować się nawet 70 proc. zawartością wody, co będzie skutkowało niską wydajnością energetyczną, a tym samym nieoptymalnym nagrzewaniem. Sam proces suszenia świeżego drewna opałowego może w tym przypadku potrwać około dwóch lat.

Jak składować drewno opałowe?

Jak radzą specjaliści z firmy P.g.d.p. z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy zajmują się sprzedażą drewna opałowego, optymalne warunki do przechowywania tego surowca, to przede wszystkim stanowisko pozbawione wilgoci, a także zadaszone przed deszczem oraz śniegiem. Drewno nie może także leżakować bezpośrednio na warstwie ziemi (przynajmniej 20 cm od niej), gdyż w przeciwnym wypadku będzie pochłaniało z niej wodę. Pomóc może także ulokowanie surowca w kierunku najbardziej nasłonecznionego stoku południowego, dzięki czemu szybciej osiągnie niższe parametry wilgoci. Ostatnim elementem jest pamiętanie o właściwej cyrkulacji powietrza pomiędzy wałkami, aby zabezpieczyć się przed wytwarzaniem pleśni.

Cena drewna opałowego

Koszt zakupu drewna opałowego będzie różnił się w zależności od lokalizacji na mapie Polski i dostawcy. Standardowo za najdroższe gatunki uważane są graby, buki oraz dęby, zaś za tańsze przede wszystkim brzozy i olchy. W roku 2018 średnia cena za metr przestrzenny drewna bukowego wynosiła około 180 zł, natomiast za najtańsze olchy około 140 zł.

Jak pokazuje powyższy artykuł, odpowiednie drewno opałowe musi charakteryzować się kilkoma kluczowymi parametrami, a także odpowiednim sposobem przechowywania, aby optymalnie spełniało swoją rolę.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz