Materiał Partnera

Czym powinna charakteryzować się żywność ekologiczna?

Czym powinna charakteryzować się żywność ekologiczna?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zdrowo się odżywia i zwraca uwagę na to, co je. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się więc produkty ekologiczne. Chociaż można przeczuwać, że taka żywność wyróżnia się wyższą jakością, tak naprawdę niewielu klientów zdaje sobie sprawę, co ten termin oznacza. Sprzedawcy wykorzystują ten fakt i oznaczają zwykłą żywność jako ekologiczną. Czym charakteryzuje się żywność ekologiczna i jak ją rozpoznać, aby nie dać się oszukać?

Czym jest żywność ekologiczna?

Żywnością ekologiczną można nazywać produkty naturalne, nieprzetworzone, otrzymane bez udziału antybiotyków, środków ochrony roślin i czynników wzrostowych. Na rynku można spotkać się także z nazwami EKO, BIO i ORGANIC. Do produkcji takiej żywności nie można używać nawozów sztucznych i chemicznych środków do uprawy roślin.

W produkcji ekologicznej żywności powinno wykorzystywać się przyjazne dla środowiska technologie gospodarowania i przetwarzania oraz wspierać różnorodność biologiczną. Przy produkcji żywności ekologicznej muszą być także wykorzystywane naturalne procesy, a zwierzęta hodowlane muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowania.

Jak twierdzi specjalista ze Spiżarni Smaków: Wszystkie standardy są poddane regularnym, ścisłym kontrolom, a tylko produkty, które spełniają te warunki mogą otrzymać odpowiedni certyfikat. Jedynie żywność posiadająca dany certyfikat może być uważana za produkt w pełni naturalny i ekologiczny.

Eko – uprawy i eko – hodowle

W uprawie żywności ekologicznej dopuszcza się stosowanie jedynie czterech związków, które mają na celu optymalizację przebiegu procesów wzrostowych. W przeciwieństwie do zwykłej żywności, w ekologicznych uprawach wykorzystuje się komponenty naturalne pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Eko – uprawy nie mogą także stosować modyfikacji genetycznej.

W przypadku zwierząt, w ekologicznych hodowlach muszą przebywać w ściśle określonych warunkach, lepszych niż w konwencjonalnych chowach. Przykładowo, kury nie mogą przebywać w klatkach i muszą mieć zapewniony wolny wybieg. Teren, na którym przebywają musi wpisywać się w standardy, a pasza musi posiadać certyfikat i składać się z komponentów pochodzenia naturalnego. W ekologicznych hodowlach nie dopuszcza się stosowania pasz z udziałem GMO.

Żywność ekologiczna nie może zawierać żadnych substancji słodzących, sztucznych barwników i aromatów, a także konserwantów, uwodornionych tłuszczów roślinnych i glutaminianu sodu.

Na etykiecie produktu ekologicznego powinno znaleźć się logo żywności ekologicznej w postaci unijnego ekoliścia, oznaczenie jednostki certyfikującej oraz informacja dotycząca pochodzenia składników, na przykład Rolnictwo PL.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz