Materiał Partnera

Czym powinien charakteryzować się idealny rower górski?

Czym powinien charakteryzować się idealny rower górski?

 Swego czasu „górale”, czyli rowery górskie cieszyły się ogromną popularnością – ich nabywcami stawali się nie tylko turyści, którzy właśnie rowerem przemierzali górskie szlaki, ale również osoby, które z tą formą rekreacji nie miały zbyt wiele wspólnego. Obecnie moda na jednoślady powróciła, coraz więcej rowerzystów ma świadomość tego, że rower rowerowi nierówny – dotyczy to również rowerów górskich, które najlepiej spisują się właśnie w zróżnicowanym, górskim terenie. O ile oczywiście posiadają odpowiednie cechy.

Solidna rama

Trzonem konstrukcji roweru górskiego jest jego rama. Pojazdy tego typu narażone są na bardzo duże obciążenia związane z częstą zmianą płaszczyzny jazdy, stąd też rama powinna być odporna na wstrząsy oraz mocniejsze uderzenia. Zwykle do jej zbudowania wykorzystuje się stal typu hi-ten, czyli stal węglową konstrukcyjną o podwyższonej jakości.

– Hi-ten to materiał stosunkowo tani i łatwy w obróbce, dlatego większość rowerów jest zbudowana właśnie z niego. Z drugiej strony jest to tworzywo o stosunkowo niskiej wytrzymałości i dużej masie – wyjaśnia przedstawiciel hurtowni rowerowej Activsport - Profesjonalne rowery górskie wytwarza się zwykle ze stali chromowo-molibdenowej (cro-mo), tytanu, stopów alimunium i magnezu bądź materiałów kompozytowych, otrzymywanych z włókien węglowych.

Poza samym materiałem wykorzystanym w produkcji ramy, istotny jest jej kształt. Rama roweru górskiego powinna wymuszać pochylenie sylwetki rowerzysty, aby ułatwić manewrowanie w trudnym terenie i poprawić stabilność. Istotnym elementem ramy rowerowe są przednie amortyzatory, łagodzące wstrząsy podczas jazdy.

Opony

Charakterystyczna cecha rowerów górskich to ich koła, zwykle 26-calowe, wyposażone w szerokie, grube opony z wyraźnie zaznaczonym bieżnikiem. Dzięki takim oponom rower może być prowadzony po zróżnicowanym podłożu – od błota do mokrych kamieni – bez utraty przyczepności. Z drugiej strony rozmiar opon i bieżnik sprawiają, że „górale” nie nadają się zbyt dobrze do szybkiej jazdy w mieście.

Hamulce i przerzutki

Kontrola nad prędkością roweru jest niezwykle istotna na szlaku. Dlatego solidny rower powinien posiadać odpowiednio dobrane hamulce oraz sprawny, niezawodny system przerzutek. Te drugie są szczególnie istotne – zmieniając przełożenie rowerzysta jest w stanie przy minimalnym nakładzie własnej energii wjechać po stromym wzniesieniu lub poradzić sobie z trudną nawierzchnią. Z drugiej strony maksymalne przełożenie pozwala uzyskać spore prędkości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz