Materiał Partnera

Czym palić w piecu, by nie szkodzić środowisku?

Czym palić w piecu, by nie szkodzić środowisku?

Sezon grzewczy w pełni. Coraz mroźniejsze dni zmuszają mieszkańców domów jednorodzinnych do częstszego palenia w piecu. W końcu nikt z nas nie lubi trząść się z zimna we własnym domu. Niestety wciąż wiele osób używa jako opał niedozwolonych przedmiotów, których spalanie wiąże się z emisją szkodliwych gazów i niebezpiecznych substancji. Zanieczyszczonym w ten sposób powietrzem oddychamy wszyscy, co może powodować rozwój wielu chorób układu oddechowego. Czym i jak palić w piecu, by się przed tym ustrzec?

Jaki opał wybrać?

Nie każdego Polaka stać na korzystanie z ekologicznych źródeł energii i sposobów ogrzewania swojego domu. Rozwiązania te – mimo częściowej refundacji ze strony państwa- wciąż pozostają poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba. Dlatego też w większość polskich domów jednorodzinnych wciąż obecne są piece opalana na węgiel kamienny, który należy obecnie do najtańszego, legalnego opału. Jak radzi właściciel firmy Konrad – najlepiej wybierać węgiel kamienny krajowego pochodzenia. Im jest on grubszy, tym lepszy. Specjaliści radzą unikać węgla importowanego z Rosji i Chin, gdyż jest on zasiarczony, przez co jego spalanie emituje więcej zanieczyszczeń. Drugim popularnym paliwem jest ekogroszek, który przez wielu uznawany jest za najbardziej ekonomiczną formę ogrzewania. Ekogroszek wykorzystuje pełną moc kotła i pozostawia po sobie bardzo niewiele popiołu. Coraz mniej osób decyduje się na palenie w piecu drewnem, ponieważ jest to rozwiązanie drogie i niekorzystne dla środowiska.

Czym kategorycznie nie wolno palić w piecu?

Nie bez znaczenia dla środowiska jest to, co wrzucamy do swojego pieca czy kotła. Niestosowanie się do przepisów prawnych i świadome zanieczyszczanie powietrza celem zaoszczędzenia na opale,  może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Wśród zakazanych paliw znajdują się różnego typu odpady takie jak np. tworzywa sztuczne. Do palenia nie wolno używać styropianu, kolorowego papieru, starych mebli, liści, traw i innych odpadów zielonych. Należy ograniczyć także spalanie węgla brunatnego, miału czy mułu.

Jak palić w piecu?

Umiejętne rozpalanie w piecu pozwala ograniczyć powstawanie dymu. Prowadzi także do zwiększenia wydajności i oszczędności paliwa, którego używamy. Dzięki temu w domu jest po prostu cieplej. Ważne jest, aby piec rozpalać „od góry”, gdyż w ten sposób żar powoli podgrzeje opał, znajdujący się pod spodem. Palenie od góry ogranicza powstawanie szkodliwych spalin . Dzięki zastosowaniu tej metody, zakupione paliwo wystarczy na dłużej, co także jest dużą zaletą.

Opracowanie:
Pawłowiczki, Kozielska 4
tel. 601 239 656
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz