Artykuł sponsorowany

Czym należy kierować się przy zakupie stroju dla kucharza?

Czym należy kierować się przy zakupie stroju dla kucharza?

Otwarcie własnej restauracji to dla wielu osób spełnienie marzeń. Początkujący restauratorzy bardzo dużą uwagę przykuwają do oryginalnej aranżacji lokalu i bogatej karty dań. Wielu z nich zapomina jednak o tym, jak ważną rolę pełnią odpowiednio dobrane stroje dla personelu. Stanowią one wizytówkę naszej firmy oraz zapewniają załodze komfort pracy. Jaki uniform będzie najlepszy dla kucharza?

Z jakimi niedogodnościami wiąże się praca na kuchni?

Aby właściwie wybrać odzież roboczą dla kucharza i jego pomocników, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi trudnościami będą musieli zmagać się oni w codziennej pracy. Praca na kuchni jest ciężka, nawet jeśli przygotowywanie dań jest naszą pasją. Pracownicy przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie przebywają w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, w którym panują wyższe niż standardowo temperatury.

Mają do czynienia z ostrymi i gorącymi przedmiotami oraz brudami, które pojawiają się w wyniku obróbki żywności. Załoga musi pamiętać o zachowaniu najwyższych standardów czystości, ponieważ pracuje z produktami spożywczymi, które następnie serwowane są gościom. Wszystko to odbywa się zwykle pod presją czasu, co nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu, który na stres reaguje często zwiększoną potliwością.

Jaka powinna być odzież gastronomiczna?

Jak przekonuje przedstawiciel firmy Edit, która jest uznanym producentem odzieży roboczej – uniformy dla kucharzy oraz ich pomocników powinny posiadać duże walory użytkowe i estetyczne. Ważne jest, by były one uszyte z trwałych, odpornych na zaplamienie i pranie w wysokich temperaturach, materiałów. Tkaniny muszą być też oddychające i przyjazne dla skóry. To duże wyzwanie, ale profesjonaliści są w stanie mu podołać. W jakie elementy garderoby powinniśmy wyposażyć kucharza?  Dużą popularnością cieszą się bluzy kucharskie zapinane na napy, które pozwalają na pełną swobodę ruchu. Dolnym elementem uniformu są zwykle proste, materiałowe spodnie.

Całość należy uzupełnić o fartuch, który będzie chronił strój przed nadmiernym zabrudzeniem. Kucharz musi prezentować się schludnie i czysto, dlatego też brudny fartuch powinien być niezwłocznie wymieniony na nowy. Niedopuszczalne jest, by włos kuchara/kucharki znalazł się w potrawie klienta. Należy więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie fryzury. Pomocna będzie w tym czapka kucharska lub zwykła, materiałowa opaska na głowę. Buty kucharza powinny być zbudowane i wyposażone w podeszwę antypoślizgową. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o kolorystykę uniformów gastronomicznych, to zazwyczaj utrzymane są one w bieli, szarościach lub błękitach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na bardziej zdecydowane odcienie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz