Artykuł sponsorowany

Czym należy kierować się przy wyborze oleju opałowego?

Czym należy kierować się przy wyborze oleju opałowego?

Zmieniając, zakładając system ogrzewania, musimy poświęcić czas na dobór paliwa, którym będziemy w sezonie jesienno-zimowym ogrzewać pomieszczenia w domu, czy też firmie? Zwarzywszy na fakt, iż potrzebujemy zazwyczaj uruchomić ogrzewanie między październikiem a majem, niebagatelną rolę odgrywają tu koszty eksploatacyjne systemu grzewczego, wydajność obranego paliwa, jak i koszty zakupu źródła ogrzewania domu. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zobaczmy, jaki olej opałowy wybrać?

Nim poznamy parametry, jakie warto rozważyć, decydując się na dostawcę oleju opałowego, poznajmy parę szczegółów na temat charakterystyki samego leju opałowego.

Czym jest i jakim ulega podziałom olej opałowy?

Olej opałowy jest produktem uzyskiwanym z przerobu ropy naftowej. Najczęściej używany jest jako:

  • Środek do ogrzewania instalacji grzewczych w piecach przemysłowych
  • Do celów produkcyjnych
  • Do celów technologicznych.

Ze względu na rodzaj możemy mówić o podziale na:

  • lekki olej opałowy
  • średni olej opałowy
  • ciężki olej opałowy.

Przyglądając się bliżej, każdemu z rodzajów olejów zauważymy, że między sobą różnią się one składem, gęstością i właściwościami i dalszym podziałem na typy (w zależności od marki). Ze względu na tę złożoność parametrów, które determinują moc użytkową, praktyczne wykorzystanie oleju, warto korzystać usług sprawdzonego, doświadczonego dostawcy oleju opałowego. Przykładem firmy od lat zaopatrującej zarówno domy prywatne, gospodarstwa rolne, jak i firmy w oleje (napędowe i opałowe) jest firma Mixoil Sp. z o.o.

Zastosowanie oleju opałowego lekkiego

Olej opałowy lekki jest najczęściej stosowany do ogrzewania domów jednorodzinnych, stosunkowo szybko następuje realizacja zamówień każdej ilości tego rodzaju paliwa grzewczego. Z istotnych parametrów tego rodzaju oleju należy pamiętać, iż ma on wysoką temperaturę zapłonu (co najmniej 55°C), przez co zwiększone jest bezpieczeństwo jego użytkowania a ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu zminimalizowane do maksimum. Warto go wybrać dla instalacji grzewczych bezobsługowych, również ze względu na obniżoną zawartość siarki. Dzięki niskiej jej zawartości zapewnia zdrowe powietrze wokół naszej posesji, świetnie wpisując się w trend ekologicznych paliw.

Oleje ciężkie to idealna opcja do przemysłu

Lekki olej opałowy idealny jest do wykorzystania w domach prywatnych w  niewielkich budynkach. Do zastosowań przemysłowych wydajniejszy będzie olej średni i ciężki, zazwyczaj poleca się go do stosowania:

  • W dużych zakładach produkcyjnych i przetwórczych,
  • Elektrociepłowniach,
  • W przemyśle ogrodniczym.

Warto wiedzieć, że wszystkie oleje opałowe są bezodpadowe, całkowicie zużywane w procesie spalania, ogrzewania pomieszczeń. Jeśli kupimy olej z niepewnego źródła pochodzenia, może okazać się, że kupimy olej nieoczyszczony (z dużą zawartością siarki), co może powodować częste awarie instalacji grzewczej, pogorszenie jakości spalania, zwiększenie kosztów eksploatacyjnych całego systemu grzewczego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz