Czym myć płytki łazienkowe? Sposoby na czystą łazienkę

Czym myć płytki łazienkowe? Sposoby na czystą łazienkę

Chcesz, by twoja łazienka lśniła czystością? Zastanawiasz się, jak czyścić płytki łazienkowe? Zobacz nasz poradnik. Pokażemy ci, jakie preparaty sprawdzą się najlepiej i w jaki sposób wyczyścić kafelki i usunąć stary silikon. Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj, aby założyć gumowe rękawice i zmienić ubranie na robocze. Zdejmij też obuwie, aby brud z butów nie pozostał na kafelkach. Do dzieła!

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym czyścić kafelki?

Specjalistyczne preparaty

Preparaty do czyszczenia płytek łazienkowych znajdziemy w każdym sklepie chemicznym. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo inwazyjne i źle stosowane mogą zniszczyć ceramiczne kafle (doprowadzić do utraty koloru, zarysowań czy pęknięć). Przed ich użyciem warto zapoznać się z instrukcją użytkowania zamieszczoną na opakowaniu. Szczególną uwagę zwróćmy na przeznaczenie preparatu i proporcje, w jakich może być używany.

Myjka parowa

Na co dzień do mycia kafelek będziemy używać preparatów chemicznych. Umycie kafelek parą raz do roku to jednak dobry pomysł, który pozwoli na ich bardzo dokładne wyczyszczenie. Myjka parowa, podgrzewając materiał, otwiera jego pory i uwalnia zgromadzony w nim brud. Wystarczy przyłożyć ją do płytek, by zaraz potem zetrzeć zanieczyszczenia, które się na nim znajdują.

Naturalne środki czyszczące

Są mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla kafli. Do czyszczenia możemy użyć octu z wodą w proporcji 3/1. Doskonałym zamiennikiem tej mieszanki może być woda z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Ważne jest, aby po czyszczeniu dokładnie spłukać powierzchnię kafli wodą, by uniknąć powstania nieestetycznych zacieków. Do usunięcia kamienia również możemy użyć octu lub sody oczyszczonej. Na brudne fugi świetnym sposobem jest roztwór z amoniaku lub proszek do pieczenia, które wybielą spoiny między kaflami.

Jak czyścić płytki łazienkowe?

Przed rozpoczęciem czyszczenia płytek należy najpierw wytrzeć powierzchnię z kurzu zwykłą wilgotną szmatką. Do czyszczenia zaimpregnowanego gresu polerowanego lepiej jednak użyć miękkiej szczotki, gdyż szmatka może wetrzeć brud w delikatny materiał.

Najskuteczniej jest czyścić płytki przy użyciu gorącej lub ciepłej wody. Wyższa temperatura ułatwi pozbycie się brudu bez konieczności stosowania silnych detergentów. Przed pierwszym użyciem środka chemicznego należy przeprowadzić jego próbę na płytce testowej znajdującej się w mało widocznym miejscu.

Jeśli nie zauważymy negatywnego działania preparatu możemy przystąpić do czyszczenia. Pamiętajmy, aby wcześniej założyć gumowe rękawice i robocze ubranie a w przypadku użycia silnych środków chemicznych – wywietrzyć łazienkę. Zdejmijmy też buty, aby uniknąć pobrudzenia kafelek.

Jak usunąć stary silikon z płytek?

Stary silikon czernieje i wygląda bardzo nieestetycznie. Jak się go pozbyć? Należy usunąć go ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem do cięcia płyt gipsowych lub odpowiednim rodzajem noża kuchennego.

Prawdopodobnie nie uda nam się usunąć całości materiału i tutaj niezastąpione będą środki chemiczne. Możemy wykorzystać tradycyjny rozpuszczalnik, np. aceton albo skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Mają one konsystencję żelu i stanowią mieszaninę rozpuszczalników i terpenów.

Cienką warstwę preparatu należy nałożyć na resztki silikonu pędzelkiem. Po 10-15 minutach silikon łatwo zeskrobuje się szpachelką. W razie potrzeby czynność trzeba powtórzyć. Oczyszczoną powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osuszyć, a następnie wypełnić nową warstwą silikonu.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz