Materiał Partnera

Czym musimy się kierować przy wyborze zespołu dziennych opiekunów?

Czym musimy się kierować przy wyborze zespołu dziennych opiekunów?

Pierwszy rok życia dziecka to szczególny okres zarówno dla mamy, jak i maleństwa. Dlatego też najczęściej wykorzystywany jest maksymalny przysługujący urlop macierzyński oraz rodzicielski. Razem pozwalają one spędzić z dzieckiem pierwsze dwanaście miesięcy. Później jednak pojawia się konieczność powrotu do pracy, a rodzice staja przed dylematem wyboru opieki dla malucha.

Zalety pobytu dziecka w grupie rówieśniczej

Zespół dziennych opiekunów - Abecadło – centrum rozwoju i zabawy małego dziecka działa w Gliwicach, gdzie zapewnia opiekę dzienną nad dziećmi, które ukończyły sześć miesięcy, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla mam, którym nie udało się przedłużyć urlopu macierzyńskiego. Zespół dziennych opiekunów to rozwiązanie atrakcyjniejsze niż korzystanie z usług niani, ponieważ w ten sposób nasz maluch ma kontakt z innymi dziećmi, co stymuluje jego rozwój – małe dziecko najszybciej uczy się poprzez naśladownictwo.

Bardzo ważne dla rozwoju dziecka są prowadzone zajęcia muzyczno-rytmiczne oraz zajęcia edukacyjne. Prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowaną kadrę będą dla malucha nie tylko świetną zabawą, ale wprowadzeniem do życia w o otaczającym go świecie. Dziecko uczy się wielu umiejętności oraz wartości: między innymi porządku, systematyczności, organizacji, współpracy  dzielenia się z innymi, a także przezwyciężania trudności. Staje się odważniejsze i bardziej samodzielne, a ponadto łagodniej przechodzi do etapu przedszkolnego. Korzystnie wpływa na dziecko również ustalenie planu dnia dostosowanego do rytmu życia malucha i jego  możliwości – z uwzględnieniem czasu na zabawę, naukę oraz dostosowane do wieku posiłki.Wybór odpowiedniego zespołu dziennych opiekunów

Zdecydowanie lepszą ofertę znajdziemy w zespole dziennych opiekunów lub klubie malucha. Miejsca w publicznym zespole dziennych opiekunów są bardzo ograniczone, a ponadto też rzadko mają one fundusze pozwalające zapewnić dzieciom różnego rodzaju zajęcia.

Przed podjęciem decyzji musimy rozważyć kilka istotnych kwestii. Pierwszą są warunki formalne. Powinniśmy też poznać kwalifikacje pracowników oraz wyposażenie i stan lokalu, w którym mieści się zespół dziennych opiekunów. Dobrze, gdy dysponuje on bezpiecznym i dobrze ogrodzonym placem zabaw. Zwróćmy uwagę na to, jak otwarty jest on na kontakt z rodzicami, jakie jest podejście do dzieci.

Istotne jest też, jaki zajęcia edukacyjne prowadzone sa w placówce– co obejmują, kto je prowadzi, w jakim wymiarze. Na tym etapie najskuteczniejszą metodą rozwoju są przede wszystkim zajęcia plastyczne oraz muzyczno-rytmiczne, które oddziałują na wiele zmysłów, uczą ekspresji oraz rozwijają funkcje motoryczne i umiejętności ruchowe. Dobrym wyborem będzie miejsce, do którego swoje dzieci przyprowadzają znajome mamy. Pozwoli nam to dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda oferta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz