Materiał Partnera

Czym może grozić stosowanie diety odchudzającej bez pomocy specjalisty?

Czym może grozić stosowanie diety odchudzającej bez pomocy specjalisty?
Dieta musi być dostosowana do każdego organizmu indywidualnie – zwłaszcza ta polegająca na redukcji masy. Nawet w przypadku odchudzania, wszystkie potrzeby pokarmowe naszego ciała powinny być zaspokojone. Układanie planów żywieniowych przez niekompetentną i niedoświadczoną osobę może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych! Dlaczego powinieneś skorzystać z pomocy dietetyka? 

Niedobory witamin i minerałów

Przede wszystkim wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednie ilości witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Redukcja masy ciała nie może następować gwałtownie, a dieta nie powinna być radykalna. Według planów żywieniowych układanych przez profesjonalnych dietetyków, spadek wagi jest powolny, ale skuteczny, zwłaszcza wsparty właściwymi ćwiczeniami. Ponadto, nie pojawia się problem nadmiernego tycia po zakończeniu diety, jak dzieje się to wtedy, gdy stosujemy mało rozsądne głodówki. Objawy niedoborów mogą być różne, w zależności od tego, których składników zaczyna brakować w naszym organizmie. Zwykle osoba cierpiąca na awitaminozę odczuwa osłabienie, pogorszenie stanu skóry, nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci. Niektóre niedobory dają o sobie znać dopiero po wielu miesiącach lub latach, a mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń tkanek i narządów wewnętrznych.

Niedobory są szczególnie niebezpieczne dla osób młodych, których organizm cały czas rośnie i rozwija się oraz dla sportowców. Regularne treningi dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na witaminy i minerały, więc obie grupy pod żadnym pozorem nie powinny ograniczać swojej diety i stosować głodówek bez konsultacji z dietetykiem.

Zła kondycja psychiczna

Psychiczny stan zdrowia jest ściśle powiązany z niedoborami poszczególnych substancji. U osób niewłaściwie się odżywiających bardzo często można zaobserwować stany depresyjne, które ustępują przy wdrożeniu właściwej diety. Ponadto, odchudzanie się bez pomocy dietetyka, może prowadzić do wystąpienia zaburzeń odżywiania, zwłaszcza u osób, które zdecydowały się zredukować swoją wagę pod presją otoczenia.

Wśród najczęściej występujących zaburzeń odżywiania występuje:

  • Anoreksja – jadłowstręt objawiający się długotrwałym odmawianiem spożywania pokarmów lub przyjmowania ich w drastycznie małych ilościach. Nieleczona może prowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci z wycieńczenia.
  • Bulimia – występuje wtedy, kiedy osoba chora ma tendencje do nadmiernego przejadania się, które wywołuje u niej silne poczucie winy. Osoby chore na bulimię, ograniczają przyswajanie spożytych pokarmów poprzez przyjmowanie dużej ilości środków przeczyszczających lub wymioty.

Trener Personalny Angelika Szatkowska specjalizuje się w układaniu planów żywieniowych, indywidualnie dostosowanych do potrzeb każdego organizmu, również w przypadku osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz