Artykuł sponsorowany

Czym kierować się wybierając rodzaj ekogroszku?

Czym kierować się wybierając rodzaj ekogroszku?

Co roku sezon grzewczy nierozerwalnie związany jest z koniecznością zaopatrzenia się w odpowiedni surowiec opałowy. Ze względu na swoje właściwości oraz liczne zalety właściciele domów coraz częściej sięgają po ekogroszek. Jednak, aby był on wydajny i opłacalny w stosowaniu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jak wybrać odpowiedni ekogroszek? Podpowiadamy!

Ekogroszek – charakterystyka

Ekogroszek to paliwo stałe, które pochodzi od węgla, jednak nie można postawić między nimi znaku równości. Przede wszystkim jest to surowiec powstały z najwyższej jakości, starannie wyselekcjonowanych brył węgla kamiennego lub brunatnego. Co więcej, ekogroszek na skutek procesów, którym zostaje poddany staje się czystszy niż tradycyjny węgiel i właśnie z tego względu uzyskał przedrostek “eko”. Z kolei dzięki temu, że opał charakteryzuje się niską zawartością siarki podczas spalania emituje znacznie mniej szkodliwych substancji.

Zalety ogrzewania ekogroszkiem

Ekogroszek do kotłów grzewczych nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością, gdyż posiada on wiele zalet. Produkowany z wysokokalorycznego węgla odznacza się dużą wydajnością przy jednoczesnym niskim zużyciu surowca, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Dodatkowo stosowanie ekogroszku gwarantuje dużą wygodę, gdyż ze względu na to, że zazwyczaj przeznaczony jest do podajników automatycznych ogranicza konieczność ciągłego pilnowania pieca do minimum.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Pierwszym najważniejszym parametrem jest wartość opałowa, czyli wspomniana już wcześniej kaloryczność surowca, która oznacza efektywność jego spalania. Im większa, tym ekogroszek jest wydajniejszy. Kolejną ważną kwestią jest zawartość siarki. Optymalna wartość nie powinna przekraczać 1%, ale tutaj mniej znaczy lepiej. W ofercie firmy Do Pieca z Białej Podlaskiej produkt najwyższej jakości zawiera tylko 0,45% tej szkodliwej substancji. To ma wpływ nie tylko na aspekt ekologiczny, ale też techniczny, gdyż siarka sprawia, że kocioł szybciej ulega erozji i konieczne są jego naprawy oraz czyszczenie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zawartość popiołu, która mówiąc najprościej, oznacza jak dużo popiołu pozostanie w kotle po spaleniu ekogroszku, a więc, również, jak często będziemy musieli sprzątać piec. Innym równie istotnym parametrem jest rozmiar surowca. Najlepiej, aby bryłki miały 5-25 mm, ponieważ to pozwala bez problemu spalać je w kotłach z automatycznym podajnikiem przy jednoczesnym zachowaniu dużej wydajności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz