Czym kierować się wybierając odkurzacz pionowy do domu?

Czym kierować się wybierając odkurzacz pionowy do domu?

Codzienne porządki nie należą do najprzyjemniejszych domowych czynności. Jednak dobry sprzęt sprzątający może zdecydowanie skrócić i ułatwić cały ten proces. Jednym z najbardziej nowoczesnych przykładów takiej technologii jest odkurzacz pionowy. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością ze względu na bardziej przystępne ceny. Dowiedz się, dlaczego warto zakupić stojące urządzenia AGD. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model dla siebie.  

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny – porównanie

W poszukiwaniu najlepszego dla własnego  gospodarstwa domowego sprzętu sprzątającego, można skorzystać z bogatej oferty sklepów AGD. Wśród najpopularniejszych produktów znajdziemy dwa rodzaje odkurzaczy – tradycyjny oraz stojący. Różnią się od siebie już na pierwszy rzut oka, ponieważ modele pionowe zostały stworzone jako alternatywa dla ciężkich i nieporęcznych produktów klasycznych. Są jednak zdecydowanie bardziej kosztowne niż ich standardowe wersje.

Czym wyróżnia się odkurzacz pionowy? Przede wszystkim posiada wiele funkcjonalności, których nie oferują starsze urządzenia. Jest prostszy w obsłudze oraz można nim wygodniej sprzątać i łatwiej docierać do zazwyczaj trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo wyposażony jest zazwyczaj w rozbudowane zestawy akcesoriów. Model stojący nie traci przy tym na dokładności odkurzania oraz wydajności pracy. To opcja dla osób stawiających na estetykę, które nie mają dużo miejsca na przechowywanie sprzętu i chcą usuwać zabrudzenia z niewielkich powierzchni. 

Wady i zalety odkurzaczy stojących

Jeszcze do niedawna traktowane jako ciekawostka dla fanów innowacyjnych rozwiązań, a dziś coraz bardziej popularne rozwiązanie dla różnych klientów. Konsumenci doceniają wciąż poprawiające się parametry pracy najlepszych odkurzaczy pionowych oraz łatwość ich użytkowania. Mimo że poszczególne modele mogą różnić się udogodnieniami, a co za tym idzie również ceną, to każdy z nich posiada zbiornik na kurz, silnik, szczotkę i filtr.

Zastanawiasz się, czy warto kupić stojący odkurzacz? Oto kilka mocnych stron produktu, które przemawiają za jego zakupem:

 1. Swoboda użytkowania: pionowe modele odkurzaczy są zdecydowanie lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, więc znaczenie łatwiej nimi operować. Dodatkowo posiadają konstrukcję, która gwarantuje ergonomiczną pozycję podczas sprzątania.
 2. Cicha praca: nowoczesny sprzęt jest zdecydowanie mniej głośny niż klasyczne odkurzacze.  
 3. Wielofunkcyjność: na rynku dostępne są odkurzacze pionowe 2w1. Oznacza to, że łączą w sobie zadania również innych urządzeń (np. modele z funkcją mycia).
 4. Oszczędna konstrukcja: kompaktowe wymiary sprzętu sprawiają, że nie zajmuje on dużo miejsca – tym samym jest bardzo łatwy w przechowywaniu.
 5. Wygodne zasilanie: w ofercie znajdziemy bezprzewodowe odkurzacze pionowe, które stanowią większość dostępnych obecnie modeli. Wyposażenie w akumulator sprawia, że kabel nie ogranicza naszych ruchów.  

zalety odkurzacza pionowego

Wśród niewątpliwych minusów opisywanych urządzeń, warto wskazać pewne ograniczenie w mocy, konieczność ładowania czy niewielką pojemność akumulatora. Wciąż największą wadą jest jednak cena odkurzaczy pionowych, która oscyluje od 200 zł za najprostsze modele do nawet 2500 zł.   

Odkurzacz pionowy – jaki wybrać?

Znana marka, cena czy dodatkowe wyposażenie – to popularne parametry, które często bierze się pod uwagę, tworząc ranking odkurzaczy pionowych. My jednak wskazujemy, na co warto w szczególności zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu. Wśród kluczowych czynników wpływających na jakość urządzenia oraz komfort jego użytkowania wyróżniamy:

 • Pojemność pojemnika: od wielkości zbiornika zależy waga całego urządzenia. Stąd też należy dobierać wskazaną właściwość do własnych preferencji. Jeśli mamy małe mieszkanie wystarczy nam pojemność na poziomie 1,5 do 2.5 litra, w większych sprawdzą się opcje mieszczące co najmniej 3 l zanieczyszczeń.    
 • Moc silnika: tanie odkurzacze pionowe należą zazwyczaj do najtańszych modeli. Gdy zależy nam na wysokiej skuteczności urządzenia, to musimy zdecydować się na najdroższe opcje lub na klasyczne sprzęty. Pamiętajmy, że na opakowaniach nie znajdziemy informacji o mocy, musimy więc zwrócić uwagę na podawane napięcie akumulatora – im wyższa wartość, tym lepsze usuwanie zanieczyszczeń.   
 • Czas działania: akumulatorowy odkurzacz stojący, mimo że zapewnia dużą swobodę użytkowania, to posiada również pewne niedogodności. Jedną z nich jest konieczność podłączania sprzętu  do ładowarki. Warto więc przed zakupem sprawdzić pojemność baterii w konkretnym modelu. 
 • Rodzaj filtra: kluczowa informacja dla alergików. Odpowiedni dobór filtra zapewnia niewydostanie się zabrudzeń z pojemnika. Warto dokonywać ich wymiany regularnie i postawić na opcję klasy HEPA.  
 • Zasilanie: choć na rynku dominują modele niepodłączane do zasilania, to możemy zakupić również przewodowe odkurzacze pionowe. Warto pamiętać, że akumulatorowe rozwiązania choć gwarantują wyższy komfort i swobodę przenoszenia urządzenia, to mają jednak ograniczony czas pracy.     
 • Funkcje dodatkowe: ogromną popularnością wśród udogodnień cieszy się odłączany odkurzacz ręczny. Można wykorzystać jego właściwości do drobniejszych prac w domu. Po użyciu przyłącza się go z powrotem do głównego urządzenia. Poza tym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest schowek na akcesoria, funkcja sprzątania na mokro czy elektroszczotka.  

dodatkowe funkcje odkurzacza pionowego

Odkurzacz pionowy to wielofunkcyjne urządzenie idealne dla starszej osoby czy do czyszczenia małych mieszkań. Przenośny sprzęt sprawdzi się również jako uzupełnienie tradycyjnych rozwiązań. Jeśli chcesz, aby sprzątanie stało się szybkie i bezproblemowe, to sprawdź również, jaką myjkę parową wybrać do domu.    

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Wyszukaj firmy z branży