Materiał Partnera

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

W przypadku chęci budowy domu jednorodzinnego, inwestorzy mają do wyboru szeroką gamę dostępnych projektów. Mimo to zdarza się, że pojawiają się trudności ze wskazaniem takiego, który spełni ich specyficzne oczekiwania, zarówno teraz jak i w przyszłości. Jakie elementy bezwzględnie należy wciąż pod uwagę przy wyborze projektu domu rodzinnego? Dowiedz się z nami!

Liczba kondygnacji budynku

Za najłatwiejsze w budowie uznaje się domy parterowe, jednak mają one zarówno pewne wady, jak i zalety. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób posiadających dość rozległą, płaską działkę, a także tych, w których domach są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawni. Często wybierane są domy parterowe, jednak głównie te z możliwością zaadaptowania poddasza. Ze względu na konieczność budowy stropu są one droższe w zrealizowaniu, co oczywiście ma dla inwestorów niebagatelne znaczenie, jednak są również uznawane za zdecydowanie bardziej praktyczne.

Obecność garażu

Posiadacze samochodów z pewnością będą zwracać uwagę na projekty z dostępnym miejscem garażowym. Jednak nawet wówczas, gdy nie mamy pojazdu, pomieszczenie to może stanowić znakomitą przestrzeń magazynową do przechowania przedmiotów do pielęgnacji przydomowych ogrodów, czy innych narzędzi lub rowerów.

Dopasowanie do działki budowlanej

Każda działka pod budowę domu wiąże się zarówno z pewnymi ograniczeniami, jak i z możliwościami. Dlatego przy wyborze domu powinniśmy wziąć pod uwagę taki projekt, dzięki któremu wykorzystamy wszelkie atuty dostępnej nam przestrzeni budowlanej. Chodzi przede wszystkim o usytuowanie części wypoczynkowej w stronę stoku południowego, przez co będziemy mogli liczyć na większy dostęp do światła słonecznego.

Typ dachu

W przypadku sposobu pokrycia domu, mamy do wyboru przede wszystkim dachy dwuspadowe, wielospadowe oraz płaskie. Jak przyznaje architekt budowlany Hubert Zalewski, jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu kosztów wzniesienia domu jednorodzinnego, powinniśmy skłaniać się ku projektom z dachami o prostych konstrukcjach, które będą tańsze, a także zdecydowanie łatwiejsze w realizacji.

Pomimo obfitości projektów domów jednorodzinnych dostępnych w biurach architektonicznych, ze względu na specyficzne, indywidualne oczekiwania, nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć satysfakcjonujący nas projekt. Dlatego też w takim przypadku możemy zwrócić się o pomoc do pracowni architektonicznej, gdzie doświadczeni projektanci opracują dla nas wzór idealnego domu.

Opracowanie:
Warszawa, Sygietyńskiego 4A lok. 9
tel. 664 327 332
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz