Artykuł sponsorowany

Czym jest Zespół Pustego Nosa?

Czym jest Zespół Pustego Nosa?

Oddychanie jest jednym z podstawowych procesów, które utrzymują nas przy życiu. Wszelkie kłopoty z drożnością nosa mają negatywny wpływ na nasz nastrój, poczucie komfortu a w dłuższej perspektywie czasu – zdrowie. Wszystkie narządy wewnętrzne i tkanki potrzebują tlenu, by pracować z maksymalną wydajnością. Zespół Pustego Nosa (ENS) to dolegliwość związana z utrudnionym przepływem powietrza przez nos. Co jest tego przyczyną?

Zespół Pustego Nosa – krótka charakterystyka

Powyższy termin medyczny został sformułowany w 1994 roku przez otolaryngologów z Mayo Clinic w USA. Omawiana dolegliwość jest rzadkim skutkiem wykonanej wcześniej resekcji małżowin nosowych lub korekty przegrody nosowej. Specjaliści ze wspomnianej wyżej kliniki przeanalizowali obraz tomografii komputerowej zatok pacjenta, który został poddany podobnej operacji i zauważyli, że zgłaszane przez niego trudności w oddychaniu, mają związek z przeprowadzonym zabiegiem. Doszli do wniosku, że owe problemy spowodowane są nadmierną utratą tkanki małżowiny nosowej. Zespół Pustego Nosa jest więc schorzeniem jatrogennym. W jaki sposób się manifestuje?

Objawy Zespołu Pustego Nosa

Pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, skarżą się na uczucie pustki i suchości w nosie. Nie czują, że powietrze przepływa przez nozdrza, mimo że kanały nosowe są całkowicie drożne. Wywołuje to wrażenie duszenia się. Do typowych objawów ENS specjaliści zaliczają także:

  • krwawienia z nosa,

  • podrażnienie śluzówki nosa,

  • bóle głowy,

  • uczucie zimna,

  • ogólne zmęczenie,

  • problemy z koncentracją, ze snem.

Zespół Pustego Nosa dotyka nie tylko fizycznej, ale też emocjonalnej i psychicznej sfery pacjenta. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie mu fachowej i holistycznej opieki medycznej.

Jak leczy się Zespół Pustego Nosa?

Jak podkreśla laryngolog z NZOZ LAR-MED – niewielu jest specjalistów, którzy potrafią skutecznie leczyć ENS. Lekarze skupiają się raczej na profilaktyce, czyli dbają o to, by podczas zabiegów operacyjnych prowadzonych w obrębie nosa, nie usunąć zbyt dużej ilości tkanek. Niemniej jednak leczenie Zespołu Pustego Nosa jest możliwe. Metody nieoperacyjne mają na celu pielęgnację i utrzymanie w jak najlepszym stanie pozostałej śluzówki nosa i przywrócenie pacjentowi komfortu oddychania. Pomaga w tym codzienne płukanie nosa solą morską, stosowanie nawilżaczy powietrza czy maski CPAP do spania. ENS można również leczyć operacyjnie, co w dużym stopniu redukuje dokuczliwe objawy chorobowe. W trakcie zabiegu lekarz stara się odtworzyć usunięte małżowiny nosowe przy pomocy nowoczesnych implantów, takich jak np. bezkomórkowa macierz kolagenowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie istnieje materiał, który w pełni zastąpiłby tkankę małżowin nosowych, a więc, który dorównywałby jej funkcjonalnością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz