Materiał Partnera

Czym jest ubezpieczenie OC dla spedytora?

Czym jest ubezpieczenie OC dla spedytora?

Ubezpieczenie OC dla spedytora obejmuje działalność firm, które podejmują się przewozu towarów na terenie Polski oraz poza nim. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody rzeczowe lub majątkowe powstałe w wyniku niewykonania albo nieprawidłowego wykonania usługi transportowej, zamówionej przez zleceniodawcę lub właściciela ładunku. 

Do kogo kierowane jest ubezpieczenia OC spedytora?

Ubezpieczenie OC kierowane do firm logistycznych i zabezpiecza je przed konsekwencjami finansowymi błędów w procesie transportu. Polisa tego rodzaju jest dobrowolna, jednak przedsiębiorcy prowadzący działalność spedycyjną coraz częściej decydują się na wykupienie polisy od odpowiedzialności cywilnej, ponieważ czyni ich to bardziej odpowiedzialnymi w oczach zleceniodawców, podkreśla właścicielka biura ubezpieczeń Aneta Wolna

Dlaczego spedytorzy decydują się na ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni przedsiębiorców m.in. od takich wypadków jak szkody wynikające ze złamania procedur drogowych, powstałych w efekcie rażącego niedbalstwa podwykonawców, w przypadku wydania ładunku osobie nieuprawnionej lub błędów w trakcie załadunku albo rozładunku towarów. Przedmiotem ubezpieczenia są także okoliczności takie jak kradzież towaru lub całego środka transportu oraz uszkodzeń ładunku powstałych w wyniku prowadzenia działań spedycyjnych. 

Jak dobierane jest ubezpieczenia dla spedytora

W zależności od sposobu działania danej firmy logistycznej zakres objęcia ubezpieczeniem OC spedytora może się różnić. Znacznie częstszym przypadkiem na rynku usług spedycyjnych jest to, że firma nie posiada własnej floty, ale korzysta z pracy innych przewoźników oraz podwykonawców. Wtedy spedytor musi dobrać przewoźników tak, aby posiadali odpowiedni sprzęt, pozwolenia i ubezpieczenia, co minimalizuje jego ewentualną odpowiedzialność za pojawiające się podczas wykonania usługi błędy. Rzadziej firmy logistyczne równolegle są także przewoźnikiem, który samodzielnie koordynuje pracę kierowców transportujących ładunki. Wtedy zakres takiego ubezpieczenia musi być znacznie szerszy, ponieważ znacznie większa jest wynikająca z takie sytuacji odpowiedzialność. Warto zapoznać się z ich warunkami ubezpieczeń OC, aby odpowiednio chronić się zarówno przed wypadkami komunikacyjnymi na trasach, jak i przed usługami nierzetelnych przewoźników oraz podwykonawców.

Opracowanie:
Chmielnik, Witosa 7
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz