Materiał Partnera

Czym jest tynk gipsowy i jakie są jego największe zalety?

Czym jest tynk gipsowy i jakie są jego największe zalety?
Tradycyjny tynk gipsowy to jeden z najbardziej sprawdzonych materiałów służących do wstępnego wykończenia powierzchni ścian wewnętrznych. Dzięki swoim właściwościom produkt ten stanowi wręcz idealne podłoże dla farb, tapet czy też płytek ceramicznych. Nie powinien dziwić zatem fakt, że inwestorzy tak często decydują się na jego wykorzystanie. Co zatem konkretnie decyduje o wyjątkowości tego materiału?

Charakterystyka tynków gipsowych


Z technicznego punktu widzenia materiał ten to przygotowana fabrycznie mieszanka tynkarska. Jej głównymi składnikami są niezanieczyszczony gips wysokiej jakości, kruszywo kalibrowane o uziarnieniu do 1,2 mm oraz dodatki uszlachetniające takie jak m.in. plastyfikatory i opóźniacze. Współcześnie tynk gipsowy wytwarza się w dwóch podstawowych wersjach. Mowa tutaj oczywiście o odmianie maszynowej, którą wykonuje się na budowach przy zastosowaniu specjalnych agregatów tynkarskich, a także o tynku ręcznym – przeznaczonym przede wszystkim do prac remontowych z niewielkimi powierzchniami.

W obu przypadkach tynki charakteryzują się ogromną uniwersalnością zastosowania. Co do zasady można je kłaść praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%. Jeżeli zaś chodzi o sam proces montażu, to tynk gipsowy wykonuje się techniką jednowarstwową, ostatecznie wykańczając powierzchnię ścian. Fakt ten stawia zatem produkt w absolutnej czołówce materiałów dedykowanych inwestorom, którzy chcieliby jak najszybciej poradzić sobie z pracami remontowymi. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe zalety tego typu tynków?


Wykorzystanie tynku gipsowego gwarantuje właścicielom domów i mieszkań wiele praktycznych korzyści. Po pierwsze, trzeba wyraźnie podkreślić, iż przy użyciu tego właśnie materiału wykończeniowego można bez trudu uzyskać gładką oraz równą charakteryzującą się ponadprzeciętną estetyką. Po drugie zaś, co może wydać się szczególnie istotne inwestorom budującym domy energooszczędne, w przeciwieństwie do tynków cementowo-wapiennych, tynk gipsowy ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, kształtujący się na poziomie od 0,25 do 0,35 W/mK.

Jak zaznaczają również specjaliści z firmy El-Gips, tynk gipsowy tworzy w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Struktura tynku wchłania nadmierną wilgoć i oddaje ją wtedy, kiedy poziom wilgoci w pomieszczeniu wyraźnie spada. Warto również wspomnieć, że jest to materiał cechujący się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Tynkowanie gipsowe jest wydajne, a podczas procesu montażu nie generują się znaczne ilości odpadów. Za ważną zaletę produktu uważa się również jego wysoką trwałość na działanie ognia.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz