Artykuł sponsorowany

Czym jest tulejowanie, wytaczanie i napawanie maszyn?

Czym jest tulejowanie, wytaczanie i napawanie maszyn?

Pracując z maszynami budowlanymi, należy nie tylko być ostrożnym podczas ich używania, ale także liczyć się z tym, że ulegają one zużyciu i wymagają konserwacji lub naprawy. W przypadku eksploatacji maszyn w grę wchodzą – w ramach regeneracji – takie działania, jak tulejowanie, wytaczanie i napawanie. Sprawdźmy, co się za nimi kryje.

Tulejowanie, czyli… co?

Tulejowanie otworów to jedna z metod regeneracji ruchomych części maszyn, które z powodu nieprawidłowego smarowania doznał ubytków. Jest ono potrzebne, ponieważ nawet drobny ubytek może zaburzać prawidłową pracę sworzni obracających się w tulei, co może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania maszyny i jej dalszego uszkadzania. Proces tulejowania polega na roztoczeniu do większej średnicy, aby usunąć uszkodzenia. W dalszym etapie należy ją poddać napawaniu, by przywrócić jej pierwotny rozmiar.

Czym jest napawanie?

Napawaniem określamy jedną z metod spawalniczych. Jej głównym celem jest wspomniana powyżej regeneracja metalowych części przez uzupełnienie ich ubytków. Napawanie wykorzystywane jest także do uszlachetniania metalowych części - w takim przypadku na nadtopioną powierzchnię danego metalu nanosi się warstwę spoiny. Wśród metod napawania wyróżniamy napawanie elektrodą otuloną, napawanie gazowe, a także napawanie łukowe GTA, napawanie łukowe GMA, napawanie ŁK i napawanie elektrożużlowe.

Wytaczanie – co to takiego?

Wytaczanie z kolei jest procesem obróbki otworów, który polega na mechanicznym oddzieleniu warstwy metalu z wewnętrznej części otworu, za pomocą tzw. noża tokarskiego. Po tym, gdy otwór przeszedł już tulejowanie, a następnie napawanie, przychodzi pora na wytaczanie - powiększa się powstały niedawno otwór do określonych wymiarów, o wielkości nominalnej do pierwotnego ich rozmiaru. Istotne jest, by wytoczone otwory były gładkie i idealnie okrągłe, dzięki czemu maszyna będzie mogła działać bez zakłóceń.

Gdzie szukać pomocy w naprawie maszyn?

Przymierzając się do naprawy maszyn, warto rozejrzeć się za przedsiębiorstwem, które oferuje powyższe usługi i mieści się niedaleko naszego zakładu pracy, lub działa w całej Polsce. Przykładowo w Hermanowie, na terenie województwa łódzkiego mieści się firma Digger Service, która od 2007 roku oferuje swoje usługi na terenie całego kraju.

Pracownicy tego przedsiębiorstwa dysponują nie tylko doświadczeniem, ale i branżową wiedzą, działając precyzyjnie i terminowo na rzecz swoich klientów. Firma oferuje przede wszystkim usługi wytaczarko-napawarką. Zaliczyć do nich należy przywracanie wymiarów nominalnych uszkodzonych otworów, wytaczanie otworów, czy tulejowanie maszyn budowlanych. W ofercie znajduje się także regeneracja wybitych otworów poprzez ich napawanie, a także wytaczanie i osiowanie otworów konstrukcji stalowych.

Usługę tulejowania Digger Service jest w stanie wykonać w dowolnym miejscu wyznaczonym przez klienta, warunkiem jest jedynie dostęp do prądu oraz zadaszenie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Proces tulejowania odbywa się w oparciu o materiały własne firmy, która posiada bogaty asortyment części niemal do każdego rodzaju maszyn, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by to klient dostarczył części własne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz