Artykuł sponsorowany

Czym jest technologia przecierania drewna?

Czym jest technologia przecierania drewna?

Przecieranie drewna to jedna z usług, z jaką można się spotkać, poszukując materiałów budowlanych. Niewiele osób wie, na czym ona polega i kiedy jest stosowana, a ponieważ wykonywane czynności nieco odbiegają od tego, co sugeruje nazwa, przyszli inwestorzy powinni zapoznać się z tym terminem.

Definicja inna niż się wydaje

Przeciętnym osobom z pewnością przecieranie drewna kojarzy się z procesem ścierania, czyszczenia, być może też wygładzania powierzchni. W rzeczywistości technologia ta dotyczy surowych bali drewnianych oraz przetwarzania ich w postać tarcicy. W skrócie można by powiedzieć, że jest to cięcie drewna po jego wcześniejszym przygotowaniu. Efekt końcowy bywa różny, bowiem tarcicą jest zarówno belka, jak i deska, która nie została poddana dalszej obróbce. Tarcica dopiero w kolejnej fazie poddawana jest heblowaniu, szlifowaniu, barwieniu i lakierowaniu w celu uzyskania ostatecznego produktu. Proces przecierania wykorzystywany jest w celu pozyskania materiału budowlanego, głównie do podstawowych konstrukcji szkieletowych, albo w charakterze drewna pomocniczego, do budowy szalunków. Wymaga on zakupu i przygotowania okrągłych bali drewnianych oraz specjalnych maszyn tartacznych, które są przystosowane do przecinania tak dużych kłód.

Przecieranie drewna u klienta

Współczesność to również nowoczesne technologie, dzięki którym można zrobić więcej i lepiej, bez potrzeby inwestowania dużych pieniędzy. Jednym z takich rozwiązań są też tartaki przewoźne, czyli nowoczesne maszyny przystosowane zarówno do przecierania drewna, jak i cechujące się mobilnością. Firmy będące w ich posiadaniu, jak przedsiębiorstwo Drew-Pol, mogą dziś świadczyć usługi tartaczne bezpośrednio u klienta, bez potrzeby transportowania bali drewnianych do tartaku stacjonarnego. Z pewnością jest to rozwiązanie znacznie prostsze i mniej kosztowne, szczególnie jeśli do pocięcia jest bardzo wiele bali. Przecieranie drewna wykonywane jest za pomocą traka, czyli specjalnej piły ramowej o pokaźniejszych gabarytach niż te do cięcia ręcznego. Trak dzieli bal drewniany na mniejsze elementy, takie jak deski, belki, łaty oraz listwy przeznaczone do późniejszej produkcji mebli, budowy domów i do innych tego typu zastosowań.

Przygotowanie drewna do przecierania

Zanim kupiony bezpośrednio u leśników bal ściętego i pozbawionego gałęzi drewna trafi do tartaku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Etapem wstępnym jest moczenie belki, które ma na celu zmiękczenie znajdującej się na powierzchni kory. Niekiedy też stosuje się metodę wydmuchiwania gorącej pary wodnej pod ciśnieniem, która pozwala osiągnąć lepsze efekty. Po zmiękczeniu kora jest usuwana przez jej powolne ścieranie z powierzchni drewna, aż do osiągnięcia jasnej, czystej struktury. Wykonywanie usługi przecierania drewna za pomocą mobilnego tartaku ma wiele plusów, do których zaliczają się wspomniane koszty obejmujące między innymi transport i załadunek. Ważnym aspektem z punktu widzenia klienta jest też bezpośredni nadzór nad wykonywanym zleceniem, dzięki czemu ma on bezpośredni wpływ na rodzaj pozyskiwanego materiału i na bieżąco może podejmować decyzje w nieprzewidzianych sytuacjach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz