Artykuł sponsorowany

Czym jest stan surowy w budowie domu?

Czym jest stan surowy w budowie domu?

Wznoszenie domu to wieloetapowy proces, który wymaga od inwestora znajomości podstawowych pojęć z zakresu architektury oraz budownictwa. Są nimi między innymi stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty. Taka wiedza pozwoli na jasne określenie zakresu wykonywanych prac w umowie na każdym etapie z firmą budowlaną, ponieważ nie jest on w żaden sposób uregulowany prawnie.

Stan zerowy

Tym mianem określa się etap prac jeszcze przed powstaniem stanu surowego budynku. Taki dom ma już wykonane ławy, stopy i ściany fundamentowe, a także podłogę na gruncie. Jeśli obiekt ma zostać podpiwniczony, to w zakres robót wchodzą również ściany wraz ze stropem nad piwnicą. Powstałe mury powinny być już ocieplone, jak i zabezpieczone przed wilgocią odpowiednimi izolacjami bądź drenażem. Budowę domu znajdującego się w stanie zerowym można przerwać na okres zimowy, jednak wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć powstałe już elementy. Najczęściej robi się to z wykorzystaniem folii lub papą wraz z cegłami. Konieczne jest także zabicie deskami okienek piwnicznych z możliwością przewiewu powietrza. Innymi słowy, taki etap oznacza wzniesienie budynku do poziomu podłogi parteru.

Stan surowy otwarty

Należy zaznaczyć, że przytoczone pojęcia nie mają jednoznacznej definicji i elementy, które powinny zostać wykonane na danym etapie, stanowią jedynie kwestię umowną. Niemniej w odmienieniu do praktyki budowlanej da się wyróżnić kilka podstawowych elementów, które będą charakteryzować dom w stanie surowym otwartym. Najogólniej rzecz ujmując, są to wykonane na stanie zerowym ściany nośne, schody betonowe przy budynkach wielokondygnacyjnych, strop oraz konstrukcja dachu – więźba. Warto jeszcze uściślić kwestię ścian, ponieważ to, czy zaliczają się do stanu surowego otwartego, zależy od ich konstrukcji. Pod uwagę bierze się głównie te jednowarstwowe, z kolei przy dwuwarstwowych wznosi się jedynie część murowaną. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku murów trzywarstwowych, ponieważ one będą należeć do zakresu, jeśli prace elewacyjne i ociepleniowe będą prowadzone równolegle.

Stan surowy zamknięty

To ostatnia część budowy domu w stanie surowym i przy podpisywaniu umowy z firmą zewnętrzną należy doprecyzować warunki, a w tym właśnie zakres wykonywanych prac na każdym etapie. Konieczne jest określenie, czy dom ma być wzniesiony do stanu surowego otwartego, czy zamkniętego. Pozwoli to na uniknięcie wszelkich nieporozumień po realizacji usług. Profesjonalizmem w tym zakresie wyróżnia się między innymi firma Budownictwo Bartłomieja Radelskiego z Suchej Huty. Stan surowy zamknięty natomiast charakteryzuje się tym, że budynek można po prostu zamknąć. Oznacza to nic innego jak montaż stolarki otworowej, czyli drzwi oraz okien, a wewnątrz powstanie ścian działowych. W ten sposób obiekt zostaje przygotowany do ostatecznych prac wykończeniowych i zakładania wszystkich niezbędnych instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz