Materiał Partnera

Czym jest stan surowy otwarty przy budowie domu jednorodzinnego?

Czym jest stan surowy otwarty przy budowie domu jednorodzinnego?

Każdego roku urzędy wydają kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Te mogą być wznoszone w różnych modelach inwestycyjnych. Niektórzy wybierają drogie, ale szybkie rozwiązanie pod klucz, a inni wolą rozłożyć prace w czasie i podzielić inwestycje na dwa etapy: zbudowanie obiektu do stanu surowego otwartego z wybranym wykonawcą, a następnie wykończenie budynku metodą gospodarczą, czyli własnymi siłami. Dlaczego druga opcja jest w Polsce chętniej stosowana i czym tak naprawdę jest dom w stanie surowym?

Czym jest stan surowy otwarty domu?

Budowa domu przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest stan zerowy, czyli roboty ziemne oraz fundamentowe. Drugim etapem jest budowa do stanu surowego otwartego, a następnie do stanu surowego zamkniętego. Po ich zakończeniu dom gotowy jest do ułożenia w nim wszystkich instalacji oraz do przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Warto wiedzieć, że stan surowy otwarty jest jednym z najbardziej wymagających etapów prac przy budowie domu i jednocześnie może być wykonany najszybciej spośród wszystkich wymienionych. Dobra firma budowlana wykona wszystkie roboty nawet w kilka tygodni. Muszą one być jednak przeprowadzone z niezwykłą starannością. Od całego szkieletu domu zależy bowiem jego trwałość.

Co wchodzi w skład stanu surowego otwartego domu?

Dom jednorodzinny w stanie surowym otwartym ma wykonane ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, ściany na parterze, a także stropy nad parterem. Prócz tego wykonawca musi stworzyć według projektu ściany piętra, więźbę dachową oraz powinien przeprowadzić prace dekarskie związane z wykonaniem pokrycia dachowego i murowaniem komina. Stan surowy otwarty uwzględnia często również wylewki podłogowe oraz ściany działowe.

Budynek pozbawiony jest zaś okien oraz drzwi, a wewnątrz widnieje goły beton. Sama bryła obiektu jest jednak gotowa do dalszych prac, czyli tych zaliczanych do stanu surowego zamkniętego, stanu deweloperskiego oraz stanu do użytku. Przyjmuje się, że doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego pochłania około 35-40% całkowitych kosztów inwestycji.

Kiedy warto budować dom do stanu surowego otwartego?

Budowa domu do stanu surowego otwartego i pozostawienie budynku do późniejszego wykończenia jest przede wszystkim rekomendowane dla inwestorów z ograniczonym budżetem. Rozłożenie prac w czasie pozwala upłynnić budżet czy też przeprowadzić całą inwestycję bez konieczności zaciągania kredytu. Polacy niekiedy budują domy 2-3 lata, a część prac przeprowadzają własnymi siłami. Jest to jednak możliwe dopiero wtedy, kiedy obiekt będzie miał wykonane fundamenty, ściany i dach.

Budowę do stanu surowego otwartego powierzyć należy zaś firmie, która samodzielnie zrealizuje większość prac i to w ciągu kilkunastu tygodni. Na to liczyć można we współpracy z firmą budowlaną S-A BUDOWNICTWO, która działa w Bolesławcu i całym województwie dolnośląskim.

O czym należy pamiętać przy budowie domu do stanu surowego?

Przy budowie stanu surowego otwartego ważne jest to, by już na tym etapie inwestycja spełniała restrykcyjne normy WT 2021. Dotyczą one wymagań dla energooszczędnego domu, które musi spełnić każdy tworzony obecnie budynek. Inwestor powinien wybrać wysokiej klasy materiały budowlane, w tym solidną więźbę dachową z pokryciem zapewniającym wysoki poziom izolacyjności termicznej. Istotne jest też wykonane hydroizolacji pionowej i poziomej fundamentu oraz ścian.

Ponadto przy budowie domy do stanu surowego otwartego należy pamiętać o tym, by dobrze zabezpieczyć obiekt na zimę. Wszystkie otwory okienne i drzwiowe powinny być odeskowane, a nawet uszczelnione. Mitem jest zatem to, że przed okresem zimowym zawsze trzeba skończyć prace związane z montażem okien i drzwi. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by odłożyć je na wiosnę. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz