Artykuł sponsorowany

Czym jest służebność osobista ustanawiana w kancelarii notarialnej Elżbiety Sławińskiej?

Czym jest służebność osobista ustanawiana w kancelarii notarialnej Elżbiety Sławińskiej?

Nieruchomość może zostać obciążona w różny sposób. Jednym z nich jest tak zwana służebność osobista. Przysługuje ona osobom fizycznym na zgodne oświadczenie jej właściciela oraz uprawnionego. W tym celu w kancelarii notarialnej Elżbiety Sławińskiej, znajdującej się w Stargardzie. Na czym ona polega i jaki jest jej zakres? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Czego dotyczy służebność osobista?

W polskiej rzeczywistości termin ten najczęściej odnosi się do prawa korzystania z nieruchomości, na przykład mieszkania lub domu. Oznacza to możliwość użytkowania pomieszczeń oraz ich zajmowania w celach wypoczynkowych, rekreacyjnych, a także spożywania posiłków. Jej ustanowieniem może zająć się notariusz Elżbieta Sławińska, której kancelaria znajduje się w Stargardzie. W przeciwieństwie do gruntowej służebność osobista przysługuje konkretnej osobie fizycznej, a nie podmiotowi prawnemu czy też każdemu właścicielowi danej nieruchomości. Niemniej jednak jej zasady mogą i w dużej mierze są podobne do tych, jakie dotyczą właśnie służebności gruntowej.

Warto także zaznaczyć, że taki stan prawny ma charakter terminowy, co oznacza, że wygasa wraz ze śmiercią osoby, której dotyczy. Może ona jednak ustalić z właścicielem, że przejdzie on na członków najbliższej rodziny – dzieci, małżonka bądź małżonkę, rodziców. W trakcie trwania służebności osobistej nie ma sposobności jej pozbycia się lub przeniesienia na kogoś innego.

Jak ustanawia się służebność?

Istnieje kilka dróg uzyskania tego typu praw. Zalicza się do nich między innymi zapis w testamencie. W takiej sytuacji jej ustanowieniem musi zająć się spadkobierca, którego dotyczy taki zapis. Ponadto w niektórych okolicznościach może ona powstać również poprzez wyrok sądowy, na przykład podczas podziału majątku w sprawie rozwodowej. Wymaga to jednak zgodnego wniosku obydwu stron sprawy. Najczęściej jednak ustanowienie służebności osobistej ma formę umowy. Powinna ona mieć postać aktu notarialnego, którego sporządzeniem zajmuje się kancelaria notarialna Elżbiety Sławińskiej. Tutaj również potrzebne jest zgodne oświadczenie dwóch podmiotów w tej kwestii. Nie można jej bowiem otrzymać na drodze roszczenia czy też zasiedzenia.

Czy można utracić służebność osobistą?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, tego rodzaju przywileje mają charakter niezbywalny. Jeśli jednak osoba, której przysługuje prawo służebności osobistej, łamie jej ustalone zasady, dopuszczając się rażących zaniedbań oraz uchybień, właściciel obciążonej nieruchomości jak najbardziej może wystąpić z żądaniem zamiany służebności na rentę. Stąd też tak ważne jest, aby dokument jej ustanowienia, czyli akt notarialny przygotowany w kancelarii notarialnej Elżbiety Sławińskiej, zawierał szczegółowe zapisy dotyczące rodzaju oraz zakresu służebności. Tylko bowiem na tej podstawie obydwie strony mogą dochodzić swoich racji w sytuacjach konfliktowych.

Opracowanie:
Stargard, ks. kard. Wyszyńskiego 25 lok. 2
tel. 91 578 70 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz