Artykuł sponsorowany

Czym jest skręcenie kostki, jakie są przyczyny i objawy tego urazu?

Czym jest skręcenie kostki, jakie są przyczyny i objawy tego urazu?

Jednym z najczęściej występujących urazów u zawodowych oraz amatorskich sportowców jest skręcenie stawu skokowego. Powszechnie określa się ten uraz jako skręcenie kostki. W większości przypadków mamy do czynienia ze skręceniem bocznym. Tego typu kontuzja, nawet jeśli jest prawidłowo leczona, może się odnawiać, a u części osób może rozwijać się niestabilność stawu skokowego. Jakie wyróżniamy stopnie skręcenia kostki, czym ten uraz się objawia i jak do niego dochodzi?

Skręcenie stawu skokowego – czym właściwie jest?

Skręcenie kostki polega na uszkodzeniu torebki stawowej. Do tego urazu dochodzi w chwili, gdy zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie. To jedna z najczęstszych przypadłości, z jakimi radzą sobie lekarze ortopedzi. Zazwyczaj kontuzja tego typu wyklucza (w niektórych przypadkach na jakiś czas) aktywność fizyczną. Czasem zdarza się, że po skręceniu leczenie przebiega operacyjnie. Ortopedzi wyróżniają trzy stopnie skręcenia stawu skokowego. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy doszło do naderwania niewielkiej ilości włókien, a pacjent może dalej wykonywać pełne ruchy dolną kończyną. W tym przypadku leczenie polega na stosowaniu zimnych okładów i unoszeniu chorej kończyny do góry. Dzięki temu złagodzimy obrzęk, a gojenie zostanie przyspieszone.

Drugi stopień skręcenia stawu skokowego polega na tym, że doszło do naderwania większej ilości włókien, a pacjent nie ma możliwości wykonywania pełnych ruchów dolną kończyną. W tym przypadku do zimnych okładów i unoszenia nogi należy dodać masaż oraz zabiegi fizykoterapii. Z kolei trzeci stopień skręcenia kostki oznacza naderwanie wszystkich włókien. W tym przypadku pacjent nie ma możliwości wykonywania ruchów dolną kończyną. Leczenie tego typu urazu musi wyglądać jak w przypadku skręcenia drugiego stopnia z dodaniem ćwiczeń zwiększających siłę mięśni. Wskazane jest także wykonywanie zadań mających na celu zwiększenie zasięgu ruchu. Ważnym elementem leczenia w tym przypadku jest też rehabilitacja.


Przyczyny i objawy skręcenia stawu skokowego

Do skręcenia stawu skokowego zwykle dochodzi w wyniku gwałtownego zgięcia podeszwowego i odwrócenia stopy. W ten sposób zostaje przekroczony naturalny zakres ruchu stawu, czego skutkiem jest pęknięcie torebki stawowej. Do tego urazu może dojść w wielu rozmaitych sytuacjach. W większości przypadków do skręcenia kostki dochodzi podczas wykonywania aktywności fizycznych, np. bieganie, skakanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ryzyko wystąpienia tego urazu dotyczy także osób z nadwagą. Ponadto ryzyko skręcenia stawu skokowego zwiększa się, jeżeli nosimy nieodpowiednie obuwie lub mamy słabą kondycję fizyczną.

Lekarz specjalista Drwięga M. Ortopeda z Warszawy zaznacza, że skręcenie kostki często jest mylone ze zwichnięciem, aczkolwiek ich objawy są inne. Skręcenie objawia się przede wszystkim zasinieniem skóry w miejscu urazu oraz ostrym bólem, w szczególności po bocznej stronie stawu, który nasila się w trakcie ruchu. Poza tym uraz ten objawia się ograniczonym ruchem, trudnościami z chodzeniem i brakiem stabilności w kostce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz