Artykuł sponsorowany

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonalnych?

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonalnych?

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka różnych form opodatkowania swojej działalności. W podjęciu decyzji ograniczeniem mogą być wysokość uzyskiwanych przychodów bądź branża, w jakiej działają. Takie warunki istnieją w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niemniej jednak pozwala to między innymi na prowadzenie uproszczonej księgowości, a także skorzystania z ulgi internetowej.

Dla kogo takie opodatkowanie?

Taka forma rozliczania podatku wyróżnia się bardzo preferencyjnymi warunkami, niemniej jednak nie może z niej skorzystać każdy. Jest ona bowiem przeznaczona dla osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w sposób samodzielny bądź w ramach spółki jawnej lub cywilnej. Ryczałt jest również automatycznie naliczany w przypadku przychodów z tytułu najmu czy też dzierżawy. Niektóre branże są wykluczone z takiego opodatkowania, a mowa między innymi o lombardach, aptekach, czy też przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem towarów akcyzowanych. Istnieje również warunek, że przychód roczny z roku poprzedzającego ryczałtowe rozliczenie firmy nie może przekroczyć równowartości w złotówkach kwoty 250000 euro. Wysokość progu w polskiej walucie określa się na podstawie kursu ogłaszanego przez NBP pierwszego roboczego dnia października, który poprzedza rok podatkowy.

Jak wygląda księgowość przy ryczałcie?

Jak w każdej firmie, tak również i w tym przypadku konieczne jest prowadzenie księgowości, choć może mieć ona charakter uproszczony. Do najważniejszych obowiązków podatników ryczałtowych należy ewidencjonowanie przychodów oraz wykaz środków trwałych. Pierwsza czynność musi być prowadzona systematycznie już od pierwszego dnia opodatkowania ryczałtem. Ewidencji dokonuje się na podstawie wszelkich faktur, dokumentów celnych, rachunków, a także dowodów wewnętrznych wystawianych na koniec dnia przy sprzedaży bezrachunkowej lub raportów dobowych bądź miesięcznych z kasy fiskalnej. Przedsiębiorca ma również obowiązek przechowywania wszystkich dowodów zakupu, na podstawie których dokonuje się wpisów do wykazu środków trwałych. Wszystkie te czynności najlepiej powierzyć doświadczonej księgowej, chociażby z biura rachunkowego Jolanty Krzyształowskiej, znajdującego się w Krakowie.

W jaki sposób rozliczać podatek?

Dla różnych rodzajów działalności gospodarczej opodatkowanych w ten sposób obowiązują odmienne stawki podatku, czyli: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 2,5%. Co ważne, podatnicy mają prawo w rocznym zeznaniu do odliczenia ulgi internetowej, a także rehabilitacyjnej. Osoby rozliczające się w sposób miesięczny są zobowiązane uiścić odpowiednią opłatę do 20. dnia miesiąca następnego za poprzedni, a kwartalnie do 20. dnia, który nastąpi po upływie rozliczanego kwartału. Ponadto ryczałtowcy są zobowiązani do składania zeznania rocznego na formularzu PIT-28 bądź PIT-28S do końca lutego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz