Artykuł sponsorowany

Czym jest ryczałt ewidencjonowany i kto może z niego korzystać?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany i kto może z niego korzystać?

Przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania, na podstawie której będzie dokonywał rozliczeń z urzędem skarbowym. Można zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany, który uznawany jest za korzystny wariant, ale powinno się pamiętać, że jedynym kosztem, jaki zostanie odliczony, są składki ubezpieczeniowe w ZUS. Warto poradzić się księgowej w biurze rachunkowym, czy ta forma będzie odpowiednia dla naszej firmy.

Ryczałt ewidencjonowany – co to jest?

Ryczałt ewidencjonowany jest prostą formą opodatkowania działalności gospodarczej. Podstawą jest tu przychód, jaki nasze przedsiębiorstwo osiągnęło, bez odliczenia kosztów, poza składkami na ZUS. Inaczej rzecz ujmując, jest to uproszczona forma obciążenia podatkiem otrzymywanych przychodów zgodnie z obowiązującą stawką. Ich wysokość waha się od 2% do 20%. Ryczałt ewidencjonowany jest to należność od przychodu, a nie od dochodu. Dlatego nie podlegają odliczeniu ponoszone koszty. Firma ewidencjonuje każdą sprzedaż produktów lub usług,  jaka miała miejsce, przechowując wszystkie rachunki i faktury. Przedsiębiorstwo prowadzi również wykaz środków trwałych i WNiP oraz sporządza spis z natury. Nie mając szerszej wiedzy w tym zakresie, Centrum Księgowe mgr Joanna Braumann doradzi nam, czy jest to atrakcyjna forma dla naszego przedsiębiorstwa.

Kiedy powiadomić fiskus o wyborze ryczałtu ?

Wybierając rozliczenia na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, składamy oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, o formie opodatkowania, przed rozpoczęciem  prowadzenia działalności gospodarczej. Ostateczny termin jest wymagany w dniu osiągnięcia pierwszego przychodu.  Możemy wskazać rozliczanie, we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. W następnych latach nie musimy składać żadnych oświadczeń, o ile nie zmieniamy zasad. Osoba fizyczna rozliczająca działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów, może zmienić tę formę na ryczałt ewidencjonowany, ale wówczas składa się zawiadomienie w urzędzie skarbowym w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, rezygnując tym samym z dotychczasowej formy.

Kto nie może korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. lombard, aptekę i punkt apteczny; sprzedający części zamienne i akcesoria do pojazdów mechanicznych; handlujący wartościami dewizowymi oraz wytwarzający wyroby objęte akcyzą. Tej formy opodatkowania nie wybiorą także podmioty gospodarcze zajmujące się usługami reklamowymi, związanymi z produkcją  filmów, nagrań wideo, dźwiękowych, muzycznych i programów telewizyjnych oraz zarządzające wynajmem nieruchomości. Ograniczenia zostały wprowadzone również dla osób świadczących usługi takie jak: tłumaczenia pisemne i ustne, prawne, detektywistyczne, ochroniarskie, księgowe oraz doradztwa podatkowego, jak i sportowe, rozrywkowe oraz rekreacyjne. Co więcej, jeśli przedsiębiorca w ramach działalności wykonuje pracę na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, czyli taką, jaką dotychczas świadczył, nie może skorzystać z ryczałtu.

Opracowanie:
Dzierżoniów, Nowowiejska 61A lok. A
tel. 74 645 62 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz