Materiał Partnera

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Prowadząc działalność gospodarczą, musimy zdecydować się na jeden ze sposobów opodatkowania naszych dochodów. Wybór powinien być uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności oraz uzyskiwanych przychodów i generowanych kosztów. Wybór optymalnej formy opodatkowania powinien być przemyślany. Jedną z form jest ryczałt ewidencjonowany, który zalicza się do procedur uproszczonych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zachęcamy do lektury artykułu.

Ryczałt ewidencjonowany – podstawowe informacje

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z wielu form rozliczania podatku dochodowego. Cała procedura jest dość uproszczona, ponieważ nie wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, wystarczy samo ewidencjonowanie przychodów, od których naliczana jest odpowiednia wysokość podatku. Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki jawne, cywilne oraz partnerskie. Z tej formy rozliczania najczęściej korzystają przedstawiciele wolnych zawodów. Korzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego jest szczególnie opłacalne dla tych firm, które nie generują wysokich kosztów prowadzenia działalności.

W kwestii doboru odpowiedniej dla swojej firmy formy opodatkowania, warto skonsultować się ze specjalistami. W Warszawie godnym polecenia mobilnym biurem rachunkowym jest firma AllTax. Warto zapoznać się z jej ofertą.

Wybór formy rozliczenia musimy zgłosić w urzędzie skarbowym

Wybór formy opodatkowania przychodów swojej firmy mamy obowiązek zgłosić w lokalnym urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że w przypadku spółki każdy wspólnik składa osobną deklarację. Jeśli otwieramy nową firmę, zgłoszenia musimy dokonać przynajmniej na dzień przed rozpoczęciem działalności. Jeśli formę opodatkowania zmieniamy w trakcie funkcjonowania działalności, deklarację należy złożyć do 20 stycznia roku, w którym chcemy dokonać zmian.

Kto może zostać ryczałtowcem?

Z ryczałtu ewidencjonowanego mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychody w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro. W przypadku spółek cywilnych kwota ta dotyczy łącznych przychodów osiągniętych przez wszystkich wspólników.

Trzeba pamiętać, że ryczałt jest bardzo opłacalną formą opodatkowania, pomimo tego, że nie możemy odliczać od przychodów kosztów prowadzenia działalności. W ryczałcie ewidencjonowanym obowiązują niższe stawki podatku.

Opracowanie:
Warszawa, Międzyborska 50/94
tel. 883 420 044
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz