Materiał Partnera

Czym jest rozwiązanie TrayMotion oraz ProClean w piecach piekarniczych?

Czym jest rozwiązanie TrayMotion oraz ProClean w piecach piekarniczych?

Piece piekarnicze wykorzystywane są najczęściej przez piekarnie i sklepy oferujące produkty wypiekane na miejscu. Wśród nich znajdziemy między innymi piece konwekcyjne. Te wyposażone są w rozmaite rozwiązania technologiczne. Przykładem może być TrayMotion oraz ProClean. To pierwsze rozwiązanie umożliwia automatyczny załadunek i rozładunek pieca, z kolei to drugie automatyczne mycie pieca.

Automatyczny załadunek i rozładunek pieca

Jednym z rozwiązań stosowanych w piekarniczych piecach konwekcyjnych jest TrayMotion. Polega ono na automatycznym załadunku i rozładunku pieców. Dzięki zastosowaniu funkcji TrayMotion piekarnie mogą zaoszczędzić czas, którego byśmy potrzebowali do samodzielnego załadowania i rozładowania pieca. W celu uruchomienia tego rozwiązania należy włączyć odpowiedni program pieczenia, a także umieścić przed piecem załadowany wózek załadowczy. Wszystkie kolejne kroki wypiekania przejmuje TrayMotion. Dzięki temu rozwiązaniu wypieki zawsze będą miały idealną jakość wypieczenia.

TrayMotion, które w swoich urządzeniach oferuje firma Wiesheu Polska, sprawia, że nie musimy tracić czasu na sprawdzanie, czy wypieki są już gotowe do wyjęcia z pieca lub sprawdzenia, ile jeszcze czasu do końca wypieku pozostało. To jednocześnie zwiększa elastyczność w wykonywaniu innych zadań w piekarni lub sklepie. Oprócz tego zwiększony jest poziom bezpieczeństwa procesu oraz mniejsze ryzyko popełnienia błędów obsługowych. Poza tym rozwiązanie to zapewnia kontrolowany efekt pieczenia, co zawdzięczamy wyjęciu wypieków dokładnie wtedy, gdy skończy się program pieczenia. Przekłada się to także na uzyskanie wysokiej powtarzalności wypieków pod względem jakościowym. Rozwiązanie TrayMotion to także oszczędność energii, dzięki natychmiastowemu załadunkowi wyrobów po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w piecu.

Czym jest rozwiązanie ProClean i ProClean365 w piecach piekarniczych?

Kolejnym rozwiązaniem technologicznym, które stosowane jest w piecach piekarniczych to ProClean. Dzięki niemu nasze zapasy środków czystości tabletki i wkłady czyszczące nie będą wymagały od nas ciągłego uzupełniania, co niejednokrotnie wiązało się z logistyką w codziennej pracy. ProClean to kompaktowa jednostka służąca do czyszczenia, którą podłącza się do tylnej ścianki pieca piekarniczego. Urządzenie to zostało zaprojektowane w taki sposób, by uzupełnienie w nim środków czyszczących odbywało się raz w roku. Zazwyczaj ma to miejsce w trakcie przeglądu technicznego.

Główne korzyści korzystania z tego rozwiązania to:

  • oszczędność czasu,
  • brak kontaktu ze środkami czyszczącymi,
  • możliwość uruchomienia mycia automatycznego lub ręcznego,
  • brak wpływu na głębokość zabudowy pieca w przypadku użycia Steamax XL.

Dzięki rozwiązaniom takim, jak TrayMotion lub ProClean zapewnimy większy komfort w pracy w piekarniach, np. poprzez brak konieczności uzupełniania środków czyszczących lub nieustannego kontrolowania stanu wypieków.

Opracowanie:
Warszawa, Połczyńska 116
tel. 22 665 60 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz