Artykuł sponsorowany

Czym jest redukcja kominowa?

Czym jest redukcja kominowa?

Ogrzewanie budynku nierozerwalnie wiąże się z koniecznością odprowadzania spalin. To odbywa się za pośrednictwem odpowiednio dobranego i zgodnego z wymaganiami prawa budowlanego systemu kominowego. Proces ten wpływa nie tylko na prawidłowy przebieg spalania paliwa w urządzeniu grzewczym, ale także na nasze bezpieczeństwo – eliminuje ryzyko przedostania się szkodliwego dymu do wnętrza.

Dobór przewodu kominowego

Inwestycja budowlana, niezależnie od skali, musi być zgodna z wytycznymi prawa budowlanego. Określa ono wszystkie aspekty jej realizacji, w tym również wykonanie systemu kominowego. Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym warunków technicznych usytuowania budynków o budowie przewodu kominowego decyduje projektant na podstawie zaleceń producenta kotła grzewczego zastosowanego w danym budynku. Od rodzaju urządzenia oraz używanego opału zależy bowiem, ile powinna wynosić jego długość, by spełniał swoje zadanie.

Wyróżnić możemy przy tym kotły i piece z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin. Sklep Tanie Kominy, zaleca, aby w ich przypadku przewód kominowy był możliwie najkrótszy – nie może przekraczać wartości 2-2,5 metra. Jednocześnie pierwszy odcinek, nie mniejszy niż 22 centymetry, powinien przebiegać pionowo. Nie wymagają go natomiast kotły z wymuszonym wypływem spalin. Tu długość przewodu poziomego uzależniona jest od mocy wentylatora, w jaki wyposażono urządzenie. Powinniśmy zadbać, aby jego przebieg był prostoliniowy ze zmianami kierunków ograniczonymi do absolutnego minimum. Stworzenie systemu, który poprowadzono w prostej linii, graniczy jednak z niemożliwością. Dlatego niezbędna jest redukcja kominowa, która zapewni całemu układowi należyte bezpieczeństwo oraz szczelność.

Montaż systemu kominowego

W zdecydowanej większości przypadków niemożliwe jest zastosowanie rur o równej średnicy, stosuje się więc komponenty o różnych wartościach w tym zakresie. Ich skuteczne połączenie w jednej instalacji umożliwia właśnie redukcja kominowa. Gwarantuje tym samym szczelność układu, a więc i nasze bezpieczeństwo.

Ma ona postać przyłącza wykonanego ze stali. Najlepiej sprawdza się stal kwasoodporna, która charakteryzuje się odpornością nie tylko na wysokie temperatury, ale również działanie szkodliwych substancji zawartych w spalinach. Zaleca się przy tym, aby używać także przewodów kominowych wyłącznie z tego materiału. Aluminium nie sprawdza się w tej roli ze względu na brak wytrzymałości na agresywne produkty spalania, w tym liczne kwasy, co dodatkowo naraża rury na korozję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz