Artykuł sponsorowany

Czym jest recesja dziąsłowa i jak można ją leczyć?

Czym jest recesja dziąsłowa i jak można ją leczyć?

Podczas codziennych zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej zapominamy niekiedy o dziąsłach i otaczających je tkankach. Tymczasem to właśnie ich stan w dużym stopniu warunkuje zdrowie naszych zębów. Dość często występującym problemem jest tu recesja dziąsłowa, czyli przypadłość, w której odsunięte zostają szyjki zębowe. To prowadzi do bolesnego odsłonięcia korzenia zębowego.

Przyczyny i objawy recesji dziąsłowej

Recesja dziąsłowa to dość często występujący, a przy tym poważny problem. Ma ona bowiem wpływ nie tylko na wygląd naszych zębów, ale również zdrowie całego aparatu zębowego – może prowadzić do chorób dziąseł, złamania czy utraty zęba. Istnieje wiele przyczyn recesji dziąsłowej, a często kilka czynników oddziałuje na nas jednocześnie. Wśród głównych źródeł tego schorzenia wymienić możemy:

  • błędy popełniane podczas mycia zębów,
  • narastający kamień nazębny,
  • paradontozę,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym,
  • niewyrównane zaburzenia zgryzowe,
  • przeciążenia zgryzowe.

Objawem recesji dziąsłowej, widocznym gołym okiem będzie dziąsło znajdujące się poniżej granicy szkliwno-cementowej zęba. To prowadzi do odsłonięcia korzeni, a w efekcie do nadwrażliwości zębów na bodźce termiczne oraz powstawania ubytków. Nieprzyjemne uczucia w jamie ustnej powodować może spożywanie zimnych napojów, lodów, słodyczy i innych podobnych.

Rozpoznanie i leczenie u stomatologa

Jak już zauważyliśmy wyżej, recesję dziąsłową łatwo zauważyć, wprowadza bowiem widoczne zmiany w aparacie zębowym. Dlatego też dzięki regularnym wizytom kontrolnym w gabinecie stomatologicznym i zabiegom z zakresu stomatologii profilaktycznej możemy odpowiednio wcześnie wykryć problem i uniknąć rozwoju choroby. Należy przy tym zaznaczyć, że nieleczona recesja dziąsłowa może mieć poważne konsekwencje; prowadzi do bólu i nadwrażliwości zębów, próchnicy, złamania zęba i wielu innych problemów, które utrudnią lub uniemożliwią normalne spożywanie pokarmów. Może doprowadzić do powstania konieczności zastosowania leczenia kanałowego czy nawet ekstrakcji, czyli wyrwania zęba. Dlatego też, jeśli zauważymy w naszych dziąsłach niepokojące zmiany, powinniśmy jak najszybciej udać się na konsultację do stomatologa.

Leczenie recesji dziąsłowej ma postać zabiegu chirurgicznego. Pokrycie recesji dziąsłowych, jak tłumaczy klinika stomatologiczna Maxdent, polega na naciąganiu dziąsła na odsłonięty korzeń zęba. Cały zabieg trwa od jednej do dwóch godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, pod warunkiem, że pacjent przestrzega zasad higieny jamy ustnej oraz stosuje się do zaleceń lekarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz