Artykuł sponsorowany

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Czym jest przepuklina pachwinowa?
Przepuklina pachwinowa to poważne schorzenie, które wymaga interwencji chirurga. Jakie są objawy przepukliny pachwinowej, skąd się bierze i w jaki sposób ją leczyć, aby skutecznie i trwale wyeliminować problem? Czy przepuklina może nawracać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej! Pamiętaj, aby swoje zdrowie zawsze stawiać na pierwszym miejscu i nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Jakie są objawy?

Istnieją dwa główne rodzaje przepukliny. Pierwszym jest przepuklina nieuwięźnięta, która może przebiegać bezobjawowo. Czasami odczuwa się dyskomfort i ból w okolicy pachwiny (zwłaszcza w trakcie ruchu), lecz niektórzy pacjenci nie zauważają niczego niepokojącego. W takiej sytuacji chirurg może ją z powrotem odprowadzić. Szczególnie niebezpieczny jest drugi typ, czyli przepuklina uwięźnięta. Jak sama nazwa wskazuje, polega na zakleszczeniu zawartości przepukliny, którą najczęściej stanowi głównie jelito cienkie. Zakleszczenie to zmniejsza ukrwienie narządu oraz prawidłowe przesuwanie się treści jelita. Charakterystyczne objawy przepukliny uwięźniętej to ostry ból brzucha, wzdęcia i wymioty. Wynikają one z niedrożności jelita.

Skąd się bierze?

Najbardziej narażone na pojawienie się przepukliny są osoby, które mają wyjątkowo słabe mięśnie otrzewnej oraz ściany kanału pachwinowego. Przepuklina pojawia się wtedy, kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej (np. pod wpływem wysiłku fizycznego), a mięśnie nie są w stanie utrzymać jelita wewnątrz jamy. Szczególnie podatne na przepuklinę mogą być również osoby z przewlekłym kaszlem oraz kobiety po porodzie. Warto zaznaczyć, że wysiłek fizyczny nie musi oznaczać podnoszenia niebotycznych ciężarów. Czasami wystarczy nagłe zerwanie się do pozycji stojącej lub atak kaszlu, aby pojawiła się przepuklina.

Jak leczyć?

Jedyną metodą leczenia przepukliny jest zabieg chirurgiczny. Wykonuje go między innymi dr n. med. Witold Kolber, który przyjmuje w Andrychowie oraz Jaroszewicach. Rodzaj zabiegu jest zawsze dostosowywany indywidualnie, w zależności od tego, jak duża jest przepuklina oraz w jakim stanie znajduje się pacjent. Obecnie bardzo często stosuje się metodę laparoskopową, która zdecydowanie skraca czas rekonwalescencji. Bardzo ważnym etapem zabiegu jest uzupełnienie ubytku, przez który wydostała się przepuklina, aby uniknąć nawrotu. Jedno jest pewne – z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać. Wiele osób bagatelizuje przepuklinę nieuwięźniętą, co prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, a w wielu sytuacjach do wystąpienia przepukliny uwięźniętej.

Opracowanie:
Andrychów, Krakowska 140A
tel. 608 651 013
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz