Artykuł sponsorowany

Czym jest prawo bankowe?

Czym jest prawo bankowe?

Prawo bankowe zawiera przepisy i normy, które mają za zadanie regulować sprawy finansowe w Polsce poprzez dokładne wyłuszczenie reguł i warunków, na jakich ma się opierać działalność banków, a także ich powstawanie i likwidowanie oraz nadzór bankowy. Ten ostatni ma za zadanie kontrolować komercyjne banki tak, by zapewnić stabilne i bezpieczne funkcjonowanie branży finansowej. Dowiedzmy się więcej na temat prawa bankowego w poniższym artykule.

Jak dzieli się prawo bankowe?

Prawo bankowe jest podzielone na dwie odrębne grupy. W pierwszej z nich znajdziemy przepisy z zakresu prywatnego prawa bankowego, które dotyczą zasad współpracy pomiędzy klientami i bankami, jak również pomiędzy poszczególnymi bankami. W obrębie tych regulacji znajdują się m.in. ustalenia co do zakładania rachunków bankowych, umów kredytowych czy wytycznych dotyczących gwarancji i tajemnicy bankowej.

Jeśli chodzi o drugi odnogę prawa bankowego, to mamy tu do czynienia z publicznym prawem bankowym, które zawiera w sobie normy i przepisy dotyczące powstawania i likwidacji banków, jak również nadzoru bankowego oraz norm z zakresu funkcjonowania banku pieniężnego czy działania polityki pieniężnej.

Co dokładnie określa Ustawa o Prawie bankowym?

Ustawa o Prawie Bankowym z 29 sierpnia 1997 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1896) określa dokładnie wszystkie normy i zasady dotyczące tego działu prawa. Wśród nich znajdują się: zasady tworzenia i organizacji banków, zarządzania rachunkami bankowymi, rozliczeń pieniężnych wykonywanych za pośrednictwem banków, udzielania kredytów oraz pożyczek pieniężnych, koncentracji zaangażowań, prowadzenia i funkcjonowania banków krajowych na terenie państwa goszczącego oraz instytucji kredytowych w Polsce oraz emisji bankowych papierów wartościowych i odpowiedzialności cywilnej oraz karnej banków.

Ustawa o Prawie Bankowym zawiera także informacje na temat praw i obowiązków spoczywających na bankach, zasad zrzeszania się i łączenia banków oraz nadzoru bankowego w kontekście oddziałów instytucji kredytowych oraz nadzoru skonsolidowanego, trybu postępowania naprawczego, upadłościowego i likwidacyjnego odnośnie banków, jak również treść przepisów traktujących o gwarancjach bankowych, akredytacyjnych i poręczeniach, a także funduszach własnych i gospodarce finansowej banków.

Kto może nam pomóc w kwestiach dotyczących prawa bankowego?

Jeśli chodzi o kwestie związane z prawem bankowym, to warto zwrócić się w tym przypadku do specjalistów takich jak pracownicy Kancelarii Radcy Prawnego Ryszard Stop, którzy specjalizują się m.in. w prawie bankowym. Zyskamy wtedy pewność, że nasze sprawy spoczną w dobrych rękach osób, które znają się na rzeczy, bowiem każda dziedzina prawa taka jak m.in. prawo bankowe ma swoją specyfikę, która wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, wiedzy oraz doświadczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz