Artykuł sponsorowany

Czym jest pomiar sytuacyjno-wysokościowy i kiedy się go stosuje? - Zakład usług geodezyjnych Geo Nord

Czym jest pomiar sytuacyjno-wysokościowy i kiedy się go stosuje? - Zakład usług geodezyjnych Geo Nord

Geodeci to specjaliści, których praca dzieli się na trzy różne kategorie. Muszą oni przy obsłudze nawet najmniejszych inwestycji wypełniać procedury administracyjne m.in. wobec ODGiK, a także muszą tworzyć opracowania kartograficzne w specjalistycznym oprogramowaniu. Oczywiście ważną częścią usług zakładów geodezyjnych, takich jak Geo Nord, jest również praca w terenie. Niemalże przy każdym zleceniu wykonują one tzw. pomiar sytuacyjno-wysokościowy.

Czym jest pomiar sytuacyjno-wysokościowy?

Za pomiar sytuacyjno-wysokościowy uznaje się zespół czynności technicznych wykonywanych przez uprawnionego geodetę, który określa kształty oraz wzajemne położenie wobec siebie wyznaczonych elementów w terenie. Pomiar ten umożliwia przedstawienie tychże szczegółów w postaci obrazów/symboli w rzucie prostokątnym w odpowiedniej skali i w przyjętym układzie współrzędnych płaskich oraz wysokościowych.

Podkreślić należy, że pomiary sytuacyjno-wysokościowe dotyczą zarówno elementów osnowy geodezyjnej, jak i konturów budowli, urządzeń ziemnych oraz konturów użytków gruntowych. Pomiarowi podlegają m.in.:

  • znaki graniczne i punkty załamania granic,

  • budowle i urządzenia techniczno-gospodarcze,

  • elementy naziemne uzbrojenia terenu i studnie,

  • drzewa przyuliczne i pomniki przyrody,

  • naturalne linie brzegowe wód płynących i stojących,

  • linie oddziałowe w lasach państwowych,

  • obiekty drogowe i kolejowe,

  • elementy uliczne np. lampy, śmietniki itp.

Jeśli chodzi zaś o techniki stosowane przy pomiarach, geodeci stosują metodę ortogonalną, biegunową, przedłużeń, wcięć. Często wykorzystywana jest też technologia nawigacji GPS oraz GLONASS. Nowoczesny sprzęt do pomiarów, który wpływa na szybką realizację zleceń, posiada w swojej pracowni zespół specjalistów z Zakładu usług geodezyjnych Geo Nord z Ustki. Gwarantuje on pełną obsługę, od obliczania nasypów, po podziały nieruchomości, wznawianie działek czy tyczenie budynków.

Kiedy w geodezji stosuje się pomiar sytuacyjno-wysokościowy?

Pomiar sytuacyjno-wysokościowy dotyczy zarówno punktów załamań konturów dla obiektów powierzchniowych, jak i punktów załamań linii dla obiektów liniowych. Wykonuje się go również dla punktów środkowych dla obiektów punktowych. Co to w praktyce oznacza?

Pomiary sytuacyjne wykonywane są niemalże przy każdej małej czy dużej inwestycji budownictwa przemysłowego, kubaturowego, komercyjnego, mieszkaniowego oraz liniowego, w tym energetycznego. To one są podstawą przy aktualizowaniu mapy zasadniczej, czyli przy tworzeniu mapy do celów projektowych. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe są także częścią geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i jej map powykonawczych. W uproszczeniu można zatem przyjąć, iż tego typu czynności geodezyjne są przeprowadzane przy każdej inwestycji, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Profesjonalne usługi geodezyjne

Zakład Usług Geodezyjnych Geo Nord oferuje pomiary geodezyjne, zajmuje się wykonywaniem map geodezyjnych oraz geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą budowli i urządzeń podziemnych. Firma świadczy usługi związane z podziałami, wznowieniami i rozgraniczeniami nieruchomości, a także wznowieniem i stabilizacją znaków granicznych. Zakład Geodezyjny Geo Nord oferuje również badania ksiąg wieczystych, przygotowanie map do celów projektowych, tyczenie osi i wskaźników budynków oraz tyczenie dla robót ziemnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz