Artykuł sponsorowany

Czym jest perlit ekspandowany i w jakich branżach znalazł swoje zastosowanie?

Czym jest perlit ekspandowany i w jakich branżach znalazł swoje zastosowanie?

Dzisiejsze budownictwo, energetyka, elektryka, czy wysoka technologia, nie tylko opierają swoją innowacyjność o nowe metody konstrukcyjne, ale także o wykorzystywanie materiałów o wysokich parametrach użytkowych. Tak jest w przypadku stosowanego coraz powszechniej perlitu ekspandowanego, który stanowi skałę pochodzenia wulkanicznego. Dowiedz się, jakie są jego właściwości, a także zastosowanie.

Perlit ekspandowany – właściwości fizyczno-chemiczne

Materiał wulkaniczny zwany perlitem ekspandowany, jest dzisiaj bardzo popularnie wykorzystywany w wielu branżach. Jest to oczywiście efekt jego bardzo wysokich własności fizyczno-chemicznych. Mowa między innymi o niskiej przewodności cieplnej, małym ciężarze nasypowym, obojętności chemicznej, dużej stabilności fizycznej, zdolności tłumienia hałasów, czy też odporności na wysokie temperatury. Warto jednak wiedzieć, że w branży obrotem perlitem ekspandowanych, przyjęto kategoryzację jakościową surowca, według jego uziarnienia. Można zatem spotkać się z klasami:

  • 0 – EP100F,
  • I – EP150,
  • II – EP180,
  • III – EP200.

Zastosowanie perlitu ekspandowanego

Perlit ekspandowany znalazł swoje zastosowanie w bardzo wielu branżach. Mowa o budownictwie, instalatorstwie, ogrodnictwie, elektroenergetyce, czy też w szeregu sektorach gospodarczych, związanych z zaawansowanymi procesami technologicznymi, które często dotyczą działań w wysokich temperaturą – nawet do 900 stopni Celsjusza. Uszczegóławiając, perlit ekspandowany, można zatem wykorzystywać, jako komponent zapraw tynkarskich, czy murarskich, jako warstwa podłoża wieloskładnikowego, poprawiającej chłonność terenów, czy też jako element składowy, wyrobów produkowanych dla przemysłu izolacyjnego. Z perlitu tworzy się wkłady filtracyjne, czy różnego typu wypełniacze.

Dystrybucja perlitu ekspandowanego

Warto wiedzieć, że dystrybucją perlitu ekspandowanego, zajmują się tylko firmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty, a także wdrożone złożone procesy logistyczne. Ważne są także innowacyjne technologie oraz skład wyspecjalizowanych inżynierów. Tak restrykcyjne wymagania, związane z dystrybucją perlitu ekspandowanego, powoduje, że na rynku polskim, można spotkać się ze zjawiskiem monopolizacji. Prawdziwym hegemonem w branży, jest przedsiębiorstwo Perlipol Sp.j., które jest największym producentem tegoż surowca w Polsce! Ponad 400 tys. m3 perlitu rocznie, wędruje z ośrodków przemysłowych bełchatowskiej firmy, do zakładów budowlanych, prefabrykacyjnych, czy też produkcji technik elektroinstalacyjnych (w tym izolacyjnych).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz