Artykuł sponsorowany

Czym jest optymalizacja podatkowa? Tłumaczy doradca podatkowy z Kancelarii Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o.

Czym jest optymalizacja podatkowa? Tłumaczy doradca podatkowy z Kancelarii Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o.

Optymalizacja podatków to nic innego jak dążenie firmy do uiszczania fiskusowi jak najniższych podatków. Odbywać się to musi tylko i wyłącznie w ramach prawa, a także bez stosowania nieetycznych luk w przepisach. Najlepiej stosować narzędzia optymalizowania podatków rekomendowane przez samo Ministerstwo Finansów i Urzędy Skarbowe. Istotne jest też korzystanie z pomocy ekspertów, którzy zadbają, by podjęte przez przedsiębiorcę decyzję przynosiły jego organizacji wielowymiarowe korzyści. Na szerokie wsparcie liczyć można we współpracy z Kancelarią Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. z Karczewa, która w artykule dzieli się wiedzą na temat skutecznych optymalizacji w firmach.

Optymalizacja oparta o planowanie podatkowe

Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. wyjaśnia, że optymalizacja podatkowa w firmie musi być prowadzona przede wszystkim w ramach planowania podatkowego. Stanowią go wszystkie przemyślane i przekalkulowane decyzje dotyczące ustroju podatkowego firmy, technik prowadzenia jej księgowości, a nawet sposobów rozliczania transakcji.

Dla przykładu planowaniem podatkowych jednoosobowej działalności gospodarczej jest właściwy wybór między ryczałtem ewidencjonowanym a księgą przychodów i rozchodów; byciem podatnikiem VAT lub skorzystaniem z przedmiotowego zwolnienia; a także wybór odpowiednich typów umów z określonymi kontrahentami. W większości przypadków skuteczna optymalizacja podatkowa rozpoczyna się właśnie od planowania podatkowego, po którym otwiera się dla przedsiębiorcy wiele kolejnych możliwości minimalizowania obciążeń fiskalnych zarówno przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku od towarów i usług (VAT). Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. gwarantuje, iż dobiera ona zawsze dla klientów rozwiązania szyte na miarę.

Przykłady najpopularniejszych optymalizacji podatkowych

Prócz planowania podatkowego przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z optymalizacji podatkowych jednorazowych lub tych dostępnych po spełnieniu określonych warunków. Oczywiście przy dobieraniu mechanizmów obniżania podatków w firmie ważny jest wspomniany ustrój księgowy, liczba zatrudnionych pracowników czy osiągane przychody. To dlatego Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. dokładnie analizuje każdy przypadek, przedstawiając klientowi dalekosiężne skutki wyboru danego narzędzia optymalizacji podatków.

Jeśli chodzi zaś o przykłady najczęściej wykorzystywanych optymalizacji podatkowych, po które sięgają polscy przedsiębiorcy, należy wyróżnić:

  • ulga na star,

  • preferencyjny ZUS,

  • ulga za złe długi,

  • rozliczanie strat podatkowych,

  • uproszczone zaliczki na podatek dochodowy,

  • stosowanie leasingu operacyjnego,

  • rozliczanie kwartalne z tytułu podatku VAT,

  • rozliczanie kwartalne z tytułu podatku dochodowego,

  • kredyty podatkowe.

Ponadto do przykładów optymalizacji podatków zaliczyć można model kadrowy, w którym główną siłą roboczą są osoby ze statusem studenta, czyli te zwolnione z płacenia składek zdrowotnych oraz podatku dochodowego; a także tworzenie grup kapitałowych.

Optymalizacja podatkowa a Nowy Ład

Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. zauważa, iż firmy – zwłaszcza małe i średnie – które nie skorzystały z pomocy specjalistów w zakresie stosowania przepisów Nowego Ładu, borykają się z wieloma trudnościami. By uniknąć nieprawidłowości rachunkowych i konieczności wyprowadzania zaległości podatkowych pod koniec roku obrotowego, warto poddać finanse firmy audytowi. Dzięki niemu, a także dzięki stałej współpracy z doradcą podatkowym nie tylko wszystkie rozliczenia będą wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale także w najkorzystniejszej formie. Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. zapewnia, że wdrożenie planowania podatkowego zgodnego z Nowym Ładem może przynieść wiele korzyści, w tym minimalizację strat wynikających ze wdrożenia i stosowania wytycznych nowej Ustawy. Jakie firmy szczególnie powinny o tym pamiętać?

O ile większe spółki współpracują stale z kancelariami doradców podatkowych, o tyle jednoosobowe działalności gospodarcze oraz małe i średnie firmy często opierają decyzje tylko o opinie księgowych. Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o. podkreśla jednak, że nie mają oni uprawnień do udzielania porad podatkowych. Każdy, kto stosuje księgowość uproszczoną w firmie – KPiR czy ryczałt – powinien zgłosić się zatem do certyfikowanego doradcy podatkowego wpisanego na listę KIDP.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz