Artykuł sponsorowany

Czym jest okablowanie strukturalne?

Czym jest okablowanie strukturalne?

Okablowanie strukturalne jest dzisiaj zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem okablowania telekomunikacyjnego/teletechnicznego o uniwersalnym, bardzo szerokim zastosowaniu. Stosuje się go zaś zarówno w budownictwie mieszkaniowym, gospodarczym, przemysłowym, komercyjnym, czy publicznym, czyli wszędzie tam, gdzie zarządcom obiektów i ich użytkownikom, zależy na wysokiej jakości pracy sieci komputerowych, telefonów, czy innych ważnych urządzeń – od tych monitoringowych i alarmowych, po nawet linie produkcyjne!

Główne cele stosowania okablowania strukturalnego

Głównym celem stosowania okablowania strukturalnego, jest stworzenie takiej sieci kablowej w budynku, która zapewni niemalże z każdego jego miejsca, dostęp do sieci komputerowej (LAN), a także do usług telefonicznych. Istotą jest również spełnianie idei budownictwa i instalatorstwa pasywnego tj. energooszczędnego i proekologicznego, a także idei wysokiej techniki, do których zalicza się prostotę użytkowania, elastyczność oraz nadmiarowość, czyli wysoki poziom eksploatacji i dużą liczbę urządzeń podłączonych do całej instalacji.

Obecnie okablowanie strukturalne, jest zatem popularnym „szkieletem” dla tworzonych m.in. w biurowcach sieci komputerowych, sieci telekomunikacyjnych, instalacji alarmowych, telewizji przemysłowej, czy nawet dla takich rozwiązań, jak BMS – System Zarządzania Budynkiem.

Z czego składa się okablowanie strukturalne?

Budowa systemu okablowania strukturalnego jest bardzo złożona, a istotnym elementem projektowym jest dobór wysokich jakościowo podzespołów. O to dba między innymi firma VIKING FIBER Dariusza Romaniaka, która posiada duże doświadczenie w montażach, konserwacjach i przeglądach sieci światłowodowych. To właśnie taka firma wykonując okablowanie strukturalne, w każdym pomieszczeniu zainstaluje ważne dla funkcjonowania systemu gniazda abonenckie, które pozwolą przenieść stanowisko komputerowe w niemalże dowolne miejsce. Istotnym założeniem projektowym, jest również zakładanie na każde 10 metrów kwadratowych przestrzeni, specjalnych gniazd elektrycznych (np. 2x RJ-45), których zadaniem będzie zasilanie stacji roboczych.

W przypadku opierania okablowania strukturalnego o światłowody, przykładowymi podzespołami, które są dzisiaj często wykorzystywane, są światłowody o przepustowości 10 Mbit/s (10BASE-F), 100 Mbit/s (100BASE-FX), bądź 1000 Mbit/s (1000BASE-FX/LX/SX). Cała sieć musi zaś składać się z:

  • okablowania pionowego,
  • okablowania poziomego,
  • wspomnianych gniazd abonenckich,
  • połączeń systemowych,
  • połączeń międzybudynkowych,
  • oraz z punktów rozdzielczych.

Warto wiedzieć! Dzisiaj okablowanie strukturalne, wykonywane jest często w wielkopowierzchniowych obiektach komercyjnych i handlowych. Coraz częściej można spotkać je jedna także w apartamentowcach, szkołach, szpitalach, czy w innych obiektach publicznych. Rozwój technologii światłowodowej, jest bowiem niesamowicie dynamiczny, a z każdym rokiem przynosi ona nowe rozwiązania. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz