Materiał Partnera

Czym jest ogrzewanie niezależne w samochodzie?

Czym jest ogrzewanie niezależne w samochodzie?

Mroźny poranek i długotrwałe nagrzewanie pojazdu? Dzisiaj to nie problem dla kierowców, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich autach tak zwane ogrzewanie niezależne. Inaczej jest ono określane mianem ogrzewania postojowego. Co zapewnia ta innowacyjna technologia motoryzacyjna? Przede wszystkim energooszczędne i stałe źródło energii cieplnej we wnętrzu auta. Dowiedz się, czym jest ogrzewanie niezależne w samochodzie!

Ogrzewanie niezależne – co nam oferuje?

Ogrzewanie niezależne w pojazdach to, jak sama nazwa wskazuje niezależny i dodatkowy podzespół motoryzacyjny, który zapewnia ciepło w samochodzie, nawet w trakcie jego nieużytkowania. To pozwala między innymi na wyeliminowanie zjawiska szronu na oknach, czy poczucia chłodu we wnętrzu o poranku. Warto przy tym wiedzieć, że wbrew pozorom system ten jest bardzo proekologiczny. Różne statystki wskazują, jak dużą energię – paliwo – zużywa nagrzewający się samochód ze standardową instalacją grzewczą oraz klimatyzacją. To sprzyja większemu zanieczyszczeniu środowiska, a także generowaniu dodatkowych nakładów pieniężnych. Stosując ogrzewanie niezależne w znacznym stopniu eliminujemy ten problem. Warto przy tym pamiętać, że system ten chroni także silnik przed uszkodzeniem. Niskie temperatury mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń, dlatego ogrzewanie niezależne jest w stanie, zapewnić również ciepło postojowe silnikom.

Trzy rodzaje ogrzewania niezależnego

Ogrzewanie postojowe w pojazdach można podzielić na trzy rodzaje, które należy wdrażać według uwarunkowań danego auta. Pierwszym z nich jest ogrzewanie powietrzne, którego działanie polega na pobieraniu z wnętrza kabiny oraz luku bagażowego zimnego powietrza oraz nagrzewaniu go, a następnie ponownemu jego wpuszczeniu. Umożliwiają to między innymi urządzenia marki Webasto i Eberspächer. W przypadku ogrzewania drugiego typu – wodnego – sprzęt grzewczy podłączony jest do układu chłodzenia silnika, ogrzewając płyn chłodniczy. Ten przenoszony do nagrzewnicy, pozwala na uzyskanie ciepłego powietrza wewnątrz pojazdu. Tym trzecim jest zaś  system ogrzewania niezależnego elektrycznego, który często nie wymaga podłączania do pozostałych podzespołów auta – działa samodzielnie.

Wdrożenie systemu ogrzewania postojowego

Ogrzewanie postojowe wdrażane jest najczęściej w specjalistycznych zakładach motoryzacyjnych, które specjalizują się w technologiach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Jednym z takich przedsiębiorstw, jest firma Gastal Andrzeja Sakowicza, która ogrzewanie niezależne oferuje, nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla tych dostawczych. Z technologii tej skorzystać mogą także w właściciele jachtów, pojazdów specjalistycznych oraz lokomotyw. Gastal w tym zakresie oferuje system powietrzny o mocy grzejnej 2kW, a także system wodny o mocy od 2 do 5 kW!

Opracowanie:
Wrocław, Swojczycka 38
tel. 601 748 306
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz