Czym jest ochrona zabytków?

Czym jest ochrona zabytków?

O ochronie zabytków wypowiadają się zapisy z Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568). Polega ona głównie na podejmowaniu czynności mających chronić zabytki. Zapisy dotyczące ochrony obowiązują zarówno administrację publiczną, jak i osoby prywatne będące w posiadaniu zabytków.

Strony www Strony www

Co podlega ochronie?

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami opisuje grupy przedmiotów i własności, które zalicza się do grupy zabytków. Ponadto ochronie mogą podlegać: nazwy geograficzne, historyczne lub tradycyjne nazwy obiektu budowlanego, placu, ulicy lub jednostki osadniczej.

Do zabytków chronionych zalicza się:

  • zabytki nieruchome (w tym będące: krajobrazami kulturowymi; układami urbanistycznymi, ruralistycznymi i zespołami budowlanymi; dziełami architektury i budownictwa; dziełami budownictwa obronnego; obiektami techniki, a zwłaszcza kopalniami, hutami, elektrowniami i innymi zakładami przemysłowymi; cmentarzami; parkami, ogrodami i innymi formami zaprojektowanej zieleni; miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji; 
  • zabytki ruchome (w tym będące: dziełami sztuk plastycznych, rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej; kolekcjami stanowiącymi zbiory przedmiotów zgromadzonych i uporządkowanych według koncepcji osób, które tworzyły te kolekcje; numizmatami oraz pamiątkami historycznymi, a zwłaszcza militariami, sztandarami, pieczęciami, odznakami, medalami i orderami; wytworami techniki, a zwłaszcza urządzeniami, środkami transportu oraz maszynami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej, charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentującymi poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego; szczególnymi materiałami bibliotecznymi; instrumentami muzycznymi; wytworami sztuki ludowej i rękodzieła oraz innymi obiektami etnograficznymi; przedmiotami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji; 
  • zabytki archeologiczne (będące: pozostałościami terenowymi pradziejowego i historycznego osadnictwa; cmentarzyskami; kurhanami; reliktami działalności gospodarczej, religijnej i artystycznej. 

Formy i sposób ochrony zabytków 

Wśród form ochrony szczególnych przedmiotów czy krajobrazów i innych obiektów stanowiących dziedzictwo narodowe , wylicza się cztery podstawowe działania, a są nimi:

  • wpis do rejestru zabytków - rejestr dla zabytków znajdujących się na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków;
  • uznanie za pomnik historii
  • utworzenie parku kulturowego
  • ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego. 

Ochrona w rękach publicznych 

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568) wspomina, że ochrona zabytków polega, w szczególności, na podejmowaniu przez organy administracji publicznej działań mających na celu: 

  • zapewnienie warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie; 
  • zapobieganie zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków; 
  • udaremnianie niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków; 
  • przeciwdziałanie kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi zabytków za granicę; 
  • kontrolę stanu zachowania i przeznaczenia zabytków; 
  • uwzględnianie zadań ochronnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska. 

Ochrona w rękach prywatnych

Ta sama ustawa wspomina również o obowiązkach spoczywających na osobach prywatnych będących posiadaczami lub właścicielami szczególnych własności mających znamiona zabytku. Osoby takie zobowiązane są przez prawo do zapewnienia warunków, do:

  • naukowego badania i dokumentowania zabytku; 
  • prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku; 
  • zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie; 
  • korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości; 
  • popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury. 

Podstawa prawna

Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568).


Czytaj o państwowej ochronie zabytków na pkt.pl.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz