Czym jest ocena wodnoprawna i jak ją uzyskać?
Od sporządzenia projektu inwestycji budowlanej do rozpoczęcia prac na placu dzieli inwestorów skomplikowana droga decyzji administracyjnych. Jedną z nich w przypadku przedsięwzięć wodnych jest tak zwana ocena wodnoprawna, która określa wpływ planowanych czynności na realizację celów związanych z ochroną środowiska. Jej uzyskanie jest możliwe po uprzednim złożeniu wniosku do organu administracyjnego.
Kiedy wymaga się oceny wodnoprawnej?
To rozwiązanie, które jest konieczne do legalnego rozpoczęcia inwestycji w obrębie zbiornika wodnego. Właściwie stanowi ono jedną z kilku decyzji, które można zaliczyć do zgód wodnoprawnych. Jest wymagana przede wszystkim w sytuacjach, w których działania mogą wpływać na zbiorniki, szczególnie te objęte ochroną. Zaliczyć można między innymi takie okoliczności jak:
- piętrzenie wody podziemnej,
- wykonywanie urządzeń wodnych,
- długotrwałe obniżenie poziomu wody podziemnej,
- wprowadzanie substancji powodujących wstrzymanie rozrostu glonów,
- zmiany ukształtowania terenu przylegającego do zbiornika oddziałującego na warunki przepływu wód.
Stąd też niezbędne będzie przygotowanie stosownego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, co może być pomocne podczas składania wniosku. Tego rodzaju decyzja jest także elementem składowym w czynnościach, które mają związek z utrzymaniem wód morskich oraz powierzchniowych. Nie jest jednak wymagana w sytuacji, gdy wcześniej została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko.
Kto otrzyma ocenę wodnoprawną?
Starania o uzyskanie decyzji musi rozpocząć inwestor danego przedsięwzięcia. Korzystne rozwiązanie sprawy będzie miało miejsce, jeśli planowane działania zostaną stwierdzone jako korzystne bądź obojętne dla celów środowiskowych. W postępowaniu przeprowadza się pod tym kątem analizę zamieszczonych informacji we wniosku. W osiągnięciu zamierzonego efektu i sporządzeniu poprawnego dokumentu mogą pomóc specjaliści z działu konsultingowego, na przykład w firmie Ekolab z Kobylnicy, zajmującej się działaniami z dziedziny ochrony środowiska. Szczegółowa wiedza pracowników pozwoli na dostosowanie inwestycji i jej charakteru do wymogów środowiskowych.
W przypadku negatywnych wyników przeprowadzonej w postępowaniu analizy, właściwy organ administracyjny odmówi wydania oceny, która jest niezbędna do otrzymania pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę. Może być również tak, że w formie postanowienia zostanie wydany wykaz działań, które należy podjąć, aby taką ocenę uzyskać. Wszystko w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko działalności człowieka.