Materiał Partnera

Czym jest narzynka i gwintownik?

Czym jest narzynka i gwintownik?

Każdy, kto choć raz w życiu miał okazję majsterkować, wie, co oznacza uszkodzony gwint. Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja, z której nie sposób wybrnąć. Jednak rozwiązanie takiego problemu jest przeważnie bardzo proste. Wystarczy mieć w zanadrzu narzynkę lub niezwykle przydatny gwintownik. Do czego służy narzynka? Kiedy warto sięgnąć po gwintownik? Wyjaśniamy.

Gwintownik – co to takiego?

Narzędzie to przypomina zwykłą śrubę. Różni się od niej jednak tym, że wyposażone jest w ostrze – jego zadaniem jest nacinanie oraz skrawanie gwintu.

Sposób działania gwintownika jest prosty. Wkręca się go w zepsuty gwint, który następnie zostaje nacięty. Gwintowniki składają się z uchwytu i części prowadzącej. Na ich powierzchni znajdują się także rowki odprowadzające wióry. Długość oraz liczba rowków zależą od średnicy gwintownika. Takie narzędzia dostępne są np. w ofercie firmy Rolmasz.

Rodzaje gwintowników

Można wyróżnić dwa rodzaje gwintowników – ręczne i maszynowe. Gwintowniki ręczne są przystosowane do obsługi manualnej. Aby z nich korzystać, potrzebne są też inne narzędzia, takie jak zdzierak, pośredni gwintownik i wykańczak.

Natomiast w przypadku gwintowników maszynowych procedura nacinania gwintu jest wykonywana przez jedno narzędzie. Występują one w dwóch wersjach – z chwytem przelotowym i nieprzelotowym. Pierwsze z nich są przeznaczone do gwintów przelotowych, a drugie do ślepych.

Kiedy może przydać się narzynka?

Narzynka jest narzędziem, które można wykorzystać w przypadku problemów z gwintami zewnętrznymi. To przy jej pomocy nacina się, kalibruje czy poprawia gwinty. Narzynki są produkowane z myślą o obróbce ręcznej, jak i maszynowej. Wykonuje się je ze stali stopowej narzędziowej, węglowej lub szybkotnącej. Gwarantuje to ich doskonałe parametry dotyczące wytrzymałości tych narzędzi. Najwytrzymalsze narzynki są hartowane w oleju. Dzięki temu stają się nie tylko odporne na czynniki mechaniczne, ścieranie, ale też na wysoką temperaturę.

Narzynki ze względu na konstrukcję dzielą się na:

  • automatyczno-dzwonowe – stosuje się je wraz z trokami. Są one przystosowane do tego, aby gwintować w głębszych miejscach
  • okrągłe – mogą służyć do obrabiania wielu rodzajów materiałów. Charakteryzuje je uniwersalność, gdyż można wykorzystywać je do gwintowania ręcznego, a także do obróbki mechanicznej.

W związku z tym, że nie wszystkie gwinty wyglądają tak samo, można spotkać się z narzynkami, które będą mogły nacinać i obrabiać ich konkretne typy. Dlatego też na rynku dostępne są narzynki do gwintów metrycznych, trapezowych, calowych, rurowych.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz