Artykuł sponsorowany

Czym jest nadzór inwestorski? Tłumaczą projektanci z biura projektowego Doradztwo i Usługi Projektowe

Czym jest nadzór inwestorski? Tłumaczą projektanci z biura projektowego Doradztwo i Usługi Projektowe

Nadzór inwestorski powoływany jest przez samego inwestora w celu reprezentowania jego interesów podczas przebiegu całej inwestycji. W uproszczeniu można określić, iż jest to zastępca inwestora, którego zadaniem jest szeroko rozumiana kontrola placu budowy. Inspektorem nadzoru inwestorskiego może być zarówno jedna osoba o odpowiednich uprawnieniach budowlanych, jak i firma specjalizująca się w świadczeniu usług nadzoru inwestorskiego. Przykładem jest biuro projektowe Doradztwo i Usługi Projektowe z Nielisza na terenie województwa lubelskiego, które jest w stanie przygotować także projekty budowlane różnych obiektów.

Czy nadzór inwestorski jest obowiązkowy?

Przy mniejszych inwestycjach budowlanych nadzór inwestorski nie jest obowiązkowy. W większości przypadków nie trzeba współpracować z inspektorem nadzoru inwestorskiego przy budowie domu. Specjaliści z pracowni Doradztwo i Usługi Projektowe podkreślają jednak, że w niektórych sytuacjach organ wydający pozwolenie na budowę może narzucić obowiązek ustanowienia nadzoru inwestorskiego nad inwestycją. Jest to też obligatoryjne w przypadku różnych większych inwestycji m.in. tych znacznie oddziaływających na środowisko naturalne.

Kolejnymi przykładami, kiedy trzeba powołać inspektora nadzoru inwestorskiego, są prace dotyczące budowy:

  • obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2500 m3 i większej;

  • budynków o wysokości nad terenem 15 m i większej;

  • nowych konstrukcji przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków (przebudowa, rekonstrukcja lub remont).

Jakie zadania i uprawnienia ma inspektor nadzoru inwestorskiego?

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma bardzo szerokie uprawnienia i zadania. W uogólnieniu ma on dbać o to, by inwestycja przebiegała w zgodzie z projektami, kosztorysami i harmonogramami, a także, by inwestor był zadowolony z postępujących etapów prac. W przypadku, kiedy firma Doradztwo i Usługi Projektowe podejmuje się nadzoru inwestorskiego, zapewnia m.in.:

  • reprezentowanie inwestora na budowie,

  • kontrolę zgodności realizacji inwestycji z projektem i pozwoleniem na budowę, a także przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej,

  • kontrolę jakości wykonywanych robót budowlanych,

  • odbiór robót budowlanych (uczestnictwo przy próbach i odbiorach technicznych instalacji itp.).

Ponadto inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo żądać od kierownika budowy poprawek i ma prawo wydawać mu polecenia, które oczywiście muszą być wpisane do dziennika budowy. W szerszym zakresie firmy podejmujące się takiego nadzoru zapewniają inwestorowi szerokie doradztwo dotyczące prawa budowlanego, korzystnego zakupu materiałów budowlanych czy wyboru generalnego wykonawcy. Zespół firmy, której właścicielem jest Tomasz Szokało zawsze staje na wysokości zadania, gwarantując kompleksową obsługę.

Zalety współpracy z inspektorem nadzoru inwestorskiego

Współpraca z inspektorem nadzoru inwestorskiego to gwarancja, że inwestycja będzie przebiegała wedle planu, przepisów oraz bez dodatkowych kosztów. Liczyć można także na szeroko rozumiane doradztwo budowlane, pomoc przy optymalizacji kosztorysów, a także na wsparcie we wszystkich kwestiach formalnych. Nic dziwnego zatem, że z ekipą z firmy z Nielisza z chęcią podejmują współpracę deweloperzy mieszkaniowi czy nawet osoby indywidualne budujące domy. 

Korzyścią dla inwestora jest również fakt, że współpracując z firmą Doradztwo i Usługi Projektowe, można liczyć na wsparcie merytoryczne w zakresie projektowania oraz doradztwo w sprawach formalno-prawnych. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest również w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości i problemy, które mogłyby pojawić się podczas realizacji inwestycji oraz zaproponować rozwiązania, aby uniknąć opóźnień i kosztownych napraw. Współpraca z inspektorem nadzoru inwestorskiegotoo także gwarancja, że inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z normami i wymaganiami prawnymi

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz