Materiał Partnera

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jak je leczyć?

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jak je leczyć?

Nadciśnienie tętnicze bardzo często nazywane jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dla wielu osób jest to zagrożenie, które może skończyć się przedwczesną śmiercią. Pomimo postępów, jakie medycyna poczyniła w ostatnich latach, nadciśnienie tętnicze wciąż jest bardzo trudne do wykrycia. Jak można je zdiagnozować oraz jak wygląda leczenie pacjentów z tą przypadłością?

Czy nadciśnienie tętnicze daje widoczne objawy?

Głównym zagrożeniem płynącym ze schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze, jest fakt, że jego objawy są praktycznie niezauważalne. Nadciśnienie tętnicze jest groźne, ponieważ nawet jeżeli daje jakieś objawy, to pacjenci często bagatelizują je lub przypisują innym dolegliwościom. Ból głowy tłumaczą niewyspaniem się, a zaburzenia snu – problemami w pracy, które także powodują rozdrażnienie. Tutaj koło się zamyka, aż do momentu, kiedy u pacjenta pojawiają się poważniejsze przypadłości, do których można zaliczyć ucisk w okolicy serca czy duszności – wypowiada się lek. med. spec. chorób wewn., kardiolog Batalia Leszek prowadzący prywatny gabinet.  Wprowadzenie odpowiedniego leczenia jest wówczas dla pacjenta jedynym słusznym rozwiązaniem. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów warto skontrolować swoje ciśnienie. W ten sposób można na wczesnym etapie wykryć problemy zdrowotne.

Jakie są przyczyny schorzenia?

Specjaliści z zakresu medycyny rozpoznają dwa rodzaje nadciśnienia. W przypadku jego formy pierwotnej przyczyny są bardzo trudne do określenia. Do tej pory ustalono, że choroba jest prawdopodobnie wynikiem czynników genetycznych. Jeżeli w rodzinie ktoś skarżył się na tę przypadłość, to jest większe ryzyko zachorowania. Wtórne nadciśnienie tętnicze może być z kolei przyczyną przebytych chorób. Czynnikami, które dodatkowo przyczyniają się do rozwoju choroby, są: stres, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek. 

Jakie zagrożenia wynikają z nadciśnienia tętniczego?

Nieświadomość względem schorzenia może przynieść tragiczne skutki, w najgorszym wypadku nawet śmierć. Osoby, które nie podejmują leczenia nadciśnienia, narażają się na możliwość wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek. Szybkie wykrycie choroby i wdrożenie leczenia może jednak zapobiec wspomnianym zagrożeniom.

Jak wygląda leczenie?

Pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia. Kluczową kwestię odgrywa dieta. Ważna jest eliminacja soli i tłuszczów zwierzęcych. Nie bez znaczenia będzie także odstawienie alkoholu. Warto spożywać więcej warzyw i owoców, a mięso czerwone zastąpić drobiem lub rybami. Należy unikać stresu oraz palenia papierosów.

W zależności od poziomu schorzenia lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne, które polega na przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie.  Jednak w początkowych etapach schorzenia zwykle przyjmowanie leków nie jest konieczne. Zalecana jest jednak profilaktyka – chodzi o zwiększenie ilości przyjmowanego magnezu, który może zahamować procesy postępowania choroby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz