Artykuł sponsorowany

Czym jest monitoring wizyjny i z jakich urządzeń jest złożony ten system?

Czym jest monitoring wizyjny i z jakich urządzeń jest złożony ten system?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa obiektów budowlanych, a także osób przebywających w jego wnętrzu stosuje się monitoring wizyjny. Głównym zadaniem tej technologii jest monitorowanie, rejestrowanie i zapisywanie obrazów z kamer. Zobacz, czym dokładnie jest telewizja przemysłowa, z czego się składa oraz jakich kamer obecnie się używa w tej technologii.

Czym jest telewizja przemysłowa i w jakim celu się ją stosuje?

Telewizja przemysłowa, określana inaczej jako monitoring wizyjny lub CCTV (Closed Circuit Television) stanowi w dzisiejszych czasach podstawę do tworzenia systemu nadzorowania bezpieczeństwa obiektu budowlanego. Obecnie CCTV stosuje się na szeroką skalę w obiektach gospodarczych, domach prywatnych, biurowcach, sklepach czy galeriach handlowych i innych budynkach, a także w monitoringu miast. Głównym zadaniem telewizji przemysłowej jest zwiększenie ochrony obiektów i osób, które znajdują się w pomieszczeniach.

Wykorzystywanie poszczególnych technologii systemu monitoringu wizyjnego umożliwia uniknięcie, a nawet wyeliminowanie niechcianych zdarzeń, np. kradzieże, napady oraz ma duży wpływ na ochronę zdrowia osób i mienia, które znajdują się wewnątrz danego obiektu budowlanego. Telewizja przemysłowa bazuje na obserwowaniu, rejestrowaniu i archiwizacji obrazu, dzięki czemu istnieje możliwość analizowania zapisanych treści. Obraz wyświetlany przez telewizję przemysłową jest wyświetlany w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można podjąć szybką reakcję w sytuacji zagrożenia lub w innych przypadkach. System CCTV złożony jest z kilku elementów, wśród których znajdziemy:

  • kamery,
  • rejestrator,
  • zasilacze,
  • dyski twarde,
  • przewody,
  • wtyki.

Jakie rodzaje kamer wykorzystuje telewizja przemysłowa?

Jedną z najstarszych technologii, które stosowane są w monitoringu wizyjnym jest kamera analogowa, którą określa się mianem CVBS. Taką kamerę można bez większych problemów podpiąć do telewizora. Kolejnymi jej zaletami są niska cena, dobra jakość obrazu nagrywanego nocą, prosta instalacja i konfiguracja, dobra współpraca i urządzeniami analogowymi różnych firm oraz niska cena. Niestety w porównaniu do nowocześniejszych technologii kamery analogowe charakteryzują się dość niską jakością obrazu, są podatne na rozmaite zakłócenia, a do tego posiadają niewielkie możliwości konfiguracji.

Obecnie częściej wykorzystuje się kamery IP, które pracują w środowisku sieciowym LAN. Znajdziemy je między innymi w ofercie firmy Idomq Inteligentne instalacje z Ostrołęki w województwie mazowieckim. Urządzenia te podłącza się przewodem UTP, który zakończony jest wtykiem RJ-45. Możliwe jest zasilanie kamer IP na dwa różne sposoby, którymi są tradycyjny zasilacz 12V wraz ze wtykiem DC oraz zasilanie z zastosowaniem switcha lub zasilacza PoE. Zaletą takiej kamery jest wysoka jakość obrazu, odporność na zakłócenia, szeroki zakres rozdzielczości i przesyłanie wielu informacji. Jednak stosowanie takiej technologii wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu sieci komputerowych, szczególnie podczas montażu i konfiguracji, a także pojawianie się opóźnieniem w transmisji. Wybór odpowiedniej kamery do telewizji przemysłowej jest bardzo ważny, a to, na jakie urządzenie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Opracowanie:
Ostrołęka, kadm. Steyera 2f lok. 109
tel. 660 693 740
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz