Czym jest mobbing w miejscu pracy?

Czym jest mobbing w miejscu pracy?

Mobbing w miejscu pracy jest częstym zjawiskiem. Nie służy ono ani oprawcy, ani ofierze. Należy nauczyć się rozpoznawać pierwsze symptomy i przeciwdziałać temu. Sprawdź, na czym dokładnie polega mobbing i jakiego typu zachowania można podpiąć pod tę kategorię.  Dowiedz się, jak reagować i jak zapobiegać temu zjawisku.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest mobbing w pracy?

Mobbing to uporczywe i długotrwałe nękanie pracownika. Cel takiego działania to wywołać niską samoocenę, poniżyć, obśmiać, odizolować od reszty pracowników lub w końcu całkowicie wyeliminować z zespołu.

Mobbing jest zakazany. Nie każdy jednak zgłasza sprawę i dochodzi swoich praw. Ofiara powinna jednak podjąć walkę z oprawcą i głośno mówić o swojej krzywdzie. Tylko w ten sposób może uchronić inne osoby od nękania i sprawić, aby oprawca odpowiedział za swoje czyny.

Mobbingiem nie można nazwać pojedynczego incydentu czy jednego przykrego komentarza. Działanie to musi się powtarzać, aby mogło być w ten sposób zakwalifikowane.

Jak przejawia się mobbing?

Przede wszystkim należy odróżnić rzeczową krytykę od działań, które mają na celu nękanie. Czasami bywa, że granica jest bardzo cienka. Nękanie może łączyć się z przypisywaniem sobie zasług innej osoby lub też podważaniem jej kompetencji. Agresja często kryje się w słowach.

Delegowanie zbyt dużej ilości zadań oraz próba przejęcia prywatnego życia – nieustanne zmuszanie do zostawania w pracy po godzinach to także są działania mobbingujące.

Nieustanne niedocenienie pracownika sprawia, że nie ma on ochoty do dalszej pracy. Taka osoba traci zapał, popada w depresję – przeczytaj, jakie są konsekwencje mobbingu.

Jak reagować, kiedy zauważy się mobbing?

Często tego typu zachowania kierowane są wobec podwładnego przez przełożonego. Przełożony czuje władzę nad pracownikiem i ją wykorzystuje. Sprzeciwienie się woli kierownika nie jest proste. Nie należy jednak takich działań popierać. Należy odważnie wyrazić swoją dezaprobatę. Mówić głośno o nieuczciwych zachowaniach.

Mobbing nie sprzyja ani firmie, ani pracownikowi. Często ofiara potrzebuje wsparcia psychologa, żeby poradzić sobie z nękaniem. Takie działania należy traktować poważnie.

Jak zapobiegać mobbingowi w pracy?

Najważniejsza jest edukacja i promowanie pozytywnych zachowań. W pracy należy budować grupę i relacje między ludźmi. Bardzo ważne są wyjazdy i spotkania, które mają na celu integracje pracowników różnych szczebli.

Na każde tego typu negatywne zachowania należy szybko reagować. Im szybciej zauważy się problem, tym łatwiej będzie go rozwiązać.

Sprawę można zgłosić do osoby, która zarządza firmą. Jeżeli to ona jest oprawcą, to możliwe jest zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy. Obowiązkiem tej instytucji jest skontrolowanie miejsca pracy. Jeżeli naruszenia zostaną udowodnione, na pracodawcę zostaną nałożone odpowiednie kary.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz