Artykuł sponsorowany

Czym jest mapa do celów projektowych i jak się ją tworzy? Biuro geodezyjne GeoGlob

Czym jest mapa do celów projektowych i jak się ją tworzy? Biuro geodezyjne GeoGlob

Jedną z podstawowych usług geodezyjnych jest tworzenie mapy do celów projektowych. Geodeci wykonują ten dokument na podstawie mapy zasadniczej. Mapa do celów projektowych jest niezbędnym opracowaniem geodezyjno-kartograficznym do stworzenia projektu budowlanego, a także do wszelkich innych inwestycji, które potrzebują pozwolenia na budowę. Tworzeniem map do celów projektowych zajmuje się m.in. pracownia geodezyjno-kartograficzna GeoGlob w Wilkowie. Czym dokładnie jest ta mapa i o czym informuje?

O czym informuje mapa do celów projektowych i jaka jest jej skala?

Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne, które zawiera w sobie wszystkie informacje, jakie znajdziemy w mapie sytuacyjno-wysokościowej, aczkolwiek stanowi ona niezbędny dokument do stworzenia projektu budowlanego i zrealizowanie wszelkich inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. To, jak ma wyglądać mapa do celów projektowych, reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. To opracowanie kartograficzne oprócz elementów będących treścią mapy zasadniczej powinna zawierać następujące informacje:

  • opracowane geodezyjnie linie rozgraniczający tereny, które mają rozmaite przeznaczenie, a także linie zabudowy i wszelkie inne rozgraniczenia, o ile znajdują się one w miejscowych planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,

  • usytuowanie obiektów zielonych z uwzględnieniem pomników przyrody,

  • usytuowanie pozostałych obiektów wskazanych przez projektanta.

Nie bez znaczenia jest również skala mapy do celów projektowych, którą dobiera się do wielkości projektowanego obiektu budowlanego i jego rodzaju. Zgodnie z tym skala map działek budowlanych nie może być mniejsza niż 1:500, skala map zespołów budynków i terenów przemysłowego budownictwa nie może być mniejsza niż 1:1000, natomiast skala map terenów rozległych, na których znajdą się rozproszone obiekty budowlane i obiekty liniowe, zazwyczaj wynosi 1:2000.

Jak powstaje mapa do celów projektowych?

Tworzeniem mapy do celów projektowych zajmują się geodeci z odpowiednimi uprawnieniami. Tego typu usługi geodezyjne oferuje wspomniana już na wstępie firma GeoGlob. Jak wygląda proces powstawania takiej mapy? Osoba upoważniona do stworzenia mapy musi otrzymać dane dotyczące działki. Mowa tu przede wszystkim o obrębie ewidencyjnym i numerze działki. Niekiedy konieczny może być też załącznik graficzny z uwzględnieniem zasięgu opracowania. Następnie geodeta zgłasza do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej pracę geodezyjną. W następnym etapie geodeta pobiera nieaktualizowane mapy zasadnicze i przystępuje do pomiarów aktualizacyjnych w terenie. Potem tworzony jest operat pomiarowy, który należy przekazać PODGiK. Następnie geodeta otrzymuje aktualną mapę do celów projektowych w wersji elektronicznej, którą musi wydrukować i podbić w PODGiK. Na samym końcu mapa trafia w ręce inwestora, a ten może starać się pozwolenie na budowę lub rozpocząć projektowanie obiektu budowlanego.

Jakie inne usługi oferuje pracownia GeoGlob?

Wspomniana wyżej pracownia geodezyjno-kartograficzna wyróżnia się bogatą ofertą usług geodezyjnych. Wśród nich należy wymienić geodezyjny podział nieruchomości, który uskutecznia się dla gruntów, które wymagają podziału na mniejsze części. Oprócz tego omawiane przedsiębiorstwo oferuje usługę wznowienia znaków granicznych oraz kompleksową inwentaryzację powykonawczą na działkach, na których dokonano inwestycji budowlanej. Firma GeoGlob działa solidnie i z poszanowaniem obowiązującego prawa. Na realizację zlecenia nie trzeba czekać długo. Pracownia szanuje czas swój i swoich klientów. Zapraszamy do kontaktu!

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz