Artykuł sponsorowany

Czym jest malowanie natryskowe i jakie są jego słabe i mocne strony?

Czym jest malowanie natryskowe i jakie są jego słabe i mocne strony?

Malowanie to jedna z najczęściej wykonywanych prac wykończeniowych. Malujemy przede wszystkim ściany i sufity. Ta praca wykończeniowa jest popularna ze względu na to, że w prosty sposób można zmienić wygląd danego pomieszczenia. Malowanie ścian i sufitów można wykonać tradycyjnymi sposobami, czyli za pomocą wałków i pędzli lub nowocześniejszym sposobem. Takim bez wątpienia jest malowanie natryskowe. Zobacz, na czym ono polega i jakie daje korzyści.

Na czym polega natryskowe malowanie i jaki sprzęt jest potrzebny?

Technika natryskowego malowania polega na aplikowaniu farby na daną powierzchnię pod ciśnieniem. Usługi malowania tym sposobem oferuje między innymi firma budowlana Gama Usługi ogólnobudowlane Budowa pod klucz Remonty z Łąga w województwie pomorskim. Farba, która wydobywa się ze specjalnego pistoletu, leci rozproszonym strumieniem i jest w formie aerozolu. Aby możliwe było malowanie w ten sposób, niezbędne jest posiadanie pistoletu natryskowego. Jego zadanie polega nie tylko na umożliwianiu nakładania farby. Pistolet służy też rozbijaniu farby na niewielkie kropelki. Oprócz pistoletu ważnymi elementami całego sprzętu są:

  • przewód ciśnieniowy,
  • kompresor,
  • aparat natryskowy.

Przewód ciśnieniowy to element łączący pistolet ze sprężarką. Kompresor, czyli sprężarka może być dostępna w różnych wariantach. Do malowania pomieszczeń mieszkalnych zwykle wykorzystuje się kompresory o mocy 1,5 KM. Wyróżnia się też różne rodzaje aparatów natryskowych. Wśród nich są urządzenia ssące i grawitacyjne.

Natryskowe malowanie ścian – zalety i wady

Malowanie ścian metodą natryskową dają wiele korzyści, a jedną z nich jest duża oszczędność czasu, jaki musimy przeznaczyć na realizację tej pracy wykończeniowej, a także materiałów. Malowanie tą techniką pozwala pomalować nawet kilka metrów kwadratowych w zaledwie paru minut. To ogromna oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnych sposobów malowania powierzchni. Warto też dodać, że w ten sposób zużywamy mniej farby, ponieważ wykorzystujemy jej dokładnie tyle, ile potrzeba. Niewątpliwą zaletą jest także to, że malowanie natryskowe nie jest męczące, a jego efektem jest uzyskanie powierzchni równomiernych i jednolitych, na których nie zauważymy żadnych zacieków. Zatem natryskowe malowanie powinniśmy wybrać, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznych efektów. Nie można zapomnieć też o wszechstronności zastosowania tej metody. Natryskowe malowanie może być wykorzystywane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz i stosuje się ten sposób na rozmaitych powierzchniach, nie tylko na ścianach i sufitach.

Technika ta ma też swoje wady. Jako największą wymienia się wysoką cenę sprzętu, bez którego niemożliwe jest malowanie. Jednak dla firm budowlanych, które specjalizują się w pracach wykończeniowych, kupno takiego urządzenia powinno zwrócić się bardzo szybko. Kolejną wadą tego sposobu malowania jest to, że nie każdy rodzaj farb można tak nanosić. Użycie niewłaściwej farby może nie dać zadowalającego efektu, a niekiedy może spowodować uszkodzenie sprzętu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz